Dzień Dentysty w grupie „Słoneczek”

Pan dentysta leczy zęby wszyscy o tym wiedzą. A szczególnie dzieci, które wciąż cukierki jedzą. Kiedy nagle ząb zaboli na fotelu siadasz. I po chwili mocną plombę w zębie już posiadasz. Szczotka, pasta to są zębów wielcy przyjaciele. Myj dokładnie swoje zęby, nie tylko w niedzielę. Chcąc wzbogacić wiedzę dotyczącą higieny jamy ustnej, postanowiliśmy świętować „Dzień dentysty”. Najpierw dzieci obejrzały prezentację multimedialną nt. „Jak dbać o zęby” oraz wysłuchały opowiadania o Oli, która bała się dentysty. Dzieci dowiedziały się jak wygląda gabinet stomatologiczny, jakich narzędzi używa dentysta i na czym polega jego praca oraz jak ważne jest systematyczne kontrolowanie stanu uzębienia. Mówiliśmy także o etapach mycia zębów, układaliśmy historyjkę obrazkową do opowiadania, tańczyliśmy do piosenki „Szczotka, pasta” i wykonywaliśmy ćwiczenia logopedyczne z pomocą słomek i papierowych ząbków. Każdy przedszkolak mógł obejrzeć swoje ząbki w lustrze i opowiedzieć o własnym doświadczeniu związanym z wizytą u stomatologa. Aby utrwalać dzieciom prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej, codziennie po obiedzie myjemy zęby. Prowadzenie tego typu działań edukacyjnych ma na celu wdrożenie dzieci do codziennego szczotkowania zębów i dbania o higienę jamy ustnej, ale również niwelowanie lęku i strachu przed wizytą u stomatologa.

Ewelina Świećkowska, PM4