„Stokrotkowe muffinki” – prezentacja zawodu cukiernika

thumb-img

Jednym z głównych zadań rocznego planu przedszkola 2019/2020 jest „Tworzenie warunków sprzyjających nabywaniu przez dziecko wiedzy i orientacji w temacie zawodów wykonywanych przez rodziców dzieci, poprzez stosowanie aktywnych metod pracy i bezpośredni kontakt z przedstawicielami różnych zawodów”. Jego celem jest  

  • Zapoznanie dzieci z atrybutami poszczególnych zawodów – profesji.
  • Przełamywanie nieśmiałości w stosunku do osób obcych.
  • Współpraca przedszkola z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
  •  Poszerzenie zasobu słownictwa o nieznane dotąd wyrażenia związane z określonym zawodem.

W ramach jego realizacji w poniedziałek (30.09.2019r.) dzieci z grupy „Stokrotki” uczestniczyły w zajęciach kulinarnych prowadzonych przez mamę Czarka – Panią Justynę Górską, która z zawodu jest cukiernikiem. Na początku dzieci rozpoznawały i nazywały przygotowane produkty, omawiały przybory wykorzystywane w przygotowywaniu muffinek.   Po założeniu specjalnego stroju  i umyciu rączek były gotowe do pracy.   4- latki z wielkim zaangażowaniem  włączyły się do pomocy w przygotowaniu ciasta – miksowały, wlewały gotowe ciasto przez rękaw cukierniczy do papilotek, a następnie nadziewały babeczki jabłuszkami, truskawkami bądź malinami.  Mali cukiernicy byli zafascynowani przygotowaniami, w kuchni przedszkolnej panował wyjątkowy nastrój skupienia i niecierpliwego oczekiwania kiedy nasze smakołyki upieką się w piecu oraz tego, jak będą wyglądać i smakować. Zapach muffinek wypełniał całe przedszkole.  Kiedy w końcu nastąpiło spożywanie babeczek było smacznie, zabawnie i bardzo miło.

Dziękujemy Pani Justynie za przeprowadzenie zajęć – była to nie tylko wspaniała zabawa w cukierników ale i cenna lekcja zawodu.

Zapraszamy pozostałych rodziców do prezentacji swoich zawodów. Jesteśmy otwarci na każdą propozycję ?
 

Anna Filipkowska; PM4

« 1 z 2 »