BEZPIECZNE WAKACJE

thumb-img

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, przez ostatnie dwa tygodniach czerwca, gościliśmy w naszym przedszkolu pracowników Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Sanepidu oraz Policji. Przedstawiciele wyżej wymienionych instytucji przypomnieli przedszkolakom zasady bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.

Przedszkolaki zaczęły cykl spotkań od wizyty strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Grajewie. W ramach prewencji społecznej, strażacy  przeprowadzili na początku próbną ewakuację w przedszkolu, dostarczyli dzieciom niezbędnej wiedzy oraz informacji z zakresu zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, szczególnie podczas zbliżających się wakacji. Oprócz zagadnień związanych z letnim wypoczynkiem i zasadami bezpieczeństwa, dzieci zapoznały się ze sprzętem używanym przez strażaków oraz warunkami bezpieczeństwa podczas akcji ratowniczo – gaśniczych.

Ze spotkania z pracownikami Stacji Pogotowia Ratunkowego, przedszkolaki wyniosły wiedzę dotyczącą tego, na czym polega praca ratownika medycznego/pielęgniarza. Następnie, przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osobie poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym, utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Największą atrakcję stanowiła jednak karetka oraz urządzenia ratujące życie, znajdującymi się w niej.

Dzieci poszerzyły swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w okresie letnim również dzięki spotkaniu z pracownikiem Powiatowej Stacji SanitarnoEpidemiologiczna w Grajewie. Podczas tego spotkania została również poruszona kwestia bezpieczeństwa nad wodą, bezpieczeństwa podczas pobytu na wsi, ponieważ w okresie wakacyjnym dochodzi tam do wielu niebezpiecznych wypadków ze względu na ciekawość dzieci, brawurę ich opiekunów, zły stan techniczny sprzętu rolniczego oraz przebywanie w miejscach dla nich niedozwolonych.

Wakacje to okres, w którym dzieciom należy zapewnić szczególną opiekę oraz bezpieczeństwo. Dlatego też, nasi milusińscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prelekcji przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Grajewie na temat bezpiecznych zachowań dzieci w różnych sytuacjach w okresie wakacji. Przedstawiono zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, właściwego przechodzenia przez jezdnię, rozważnego korzystania z kąpielisk oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych osób oraz zwierząt.

W wyniku przeprowadzonego cyklu spotkań edukacyjnych, przedszkolaki naszej placówki w szerokim zakresie utrwaliły sobie najistotniejsze zasady właściwego, bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku.

Joanna Burgraf; Katarzyna Wołyniec PM4

« 1 z 7 »