„Kręci mnie bezpieczeństwo” – wizyta strażaków

thumb-img

W dniu 31 maja 2017 r. w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Grajewie odwiedzili dzieci z naszego przedszkola. Głównym celem kampanii, którą zainaugurował minister Mariusz Błaszczak, jest zwrócenie uwagi najmłodszych na kwestie związane z bezpieczeństwem.

Strażacy podczas wizyt przybliżyli dzieciom i opiekunom prawidłowe postępowanie podczas wystąpienia pożaru lub innego zagrożenia oraz omawiali prawidłowe zgłaszanie zdarzeń na numery alarmowe. Podczas pogadanki można było również bliżej poznać pracę strażaka oraz zapoznać  się z posiadanym przez grajewską  jednostkę sprzętem ratowniczo – gaśniczym.  Najmłodszych bardzo interesowała praca strażaka, co skutkowało wieloma pytaniami.  Największą, jednak radość przedszkolakom, sprawiła możliwość operowania prądem wody oraz  ćwiczenia resuscytacji na specjalnych fantomach.

Strażacy podkreślali, że maluchy nie są w stanie ucisnąć fantoma czy zrobić właściwego wdechu, warto jednak oswajać najmłodszych z tematem pierwszej pomocy, bo często właśnie dzieci są jedynymi osobami, które mogą ją wezwać. Ważne, aby wiedziały, że wypadek każdemu może się przydarzyć i co należy wtedy zrobić oraz co to jest pierwsza pomoc. Najlepszą formą nauki są zajęcia praktyczne, a dzieci znakomicie uczą się przez zabawę.

Serdecznie dziękujemy za przeprowadzoną prelekcję.

 

Anna Filipkowska; PM4