„Słoneczka” świętują

thumb-img

30 września w grupie „Słoneczka”  świętowaliśmy Dzień Chłopców, natomiast 11 października – Dzień Dziewczynek.   Tradycja obu tych świąt jest wątpliwa, nie mniej jednak, obecna w naszej przedszkolnej kulturze. Przede wszystkim, stanowi okazję do dobrej zabawy i zaangażowania dzieci do troski o innych. To również doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania miłym gestem, słowem, upominkami swoich najbliższych oraz kolejna okazja do spędzenia miłego dnia.

Ponieważ nasze SŁONECZKA uwielbiają obchodzić różnorakie święta, w tym roku utożsamiły się również z kobietami i mężczyznami… 🙂

8 marca, w dniu, w którym swoje święto mają wszystkie panie, chłopcy stali się prawdziwymi gentelmanami. Od samego rana byli dla dziewczynek bardzo mili, uczynni i uprzejmi. Zaśpiewali swoim koleżankom radosne „sto lat”, z powagą oraz skupieniem złożyli życzenia i obdarowali własnoręcznie wykonanymi laurkami oraz ciepłymi lodami, przekazując na koniec słodkie całuski. Ileż było radości, uśmiechu i lekkiego uroczego zawstydzenia, kiedy z powagą i respektem chłopcy wczuli się w rolę prawdziwych mężczyzn.

10 marca, to dziewczynki z kolei pamiętały o swoich kolegach. W tym dniu przecież obchodzony jest Dzień Mężczyzn. Mimo, że „męskie” święta nie są tak popularne jak „kobiece”, to jednak stanowią doskonałą okazję do złożenia życzeń, czy wręczenia drobnego upominku. Tego dnia chłopcy mieli okazję  uczestniczyć w ulubionych zabawach, brać udział w konkurencjach sprawnościowych i rywalizacjach typowo męskich, specjalnie przygotowanych na ten dzień. Następnie były kolorowe laurki, życzenia oraz słodycze przygotowane przez dziewczynki z grupy. Nasze małe kobietki wczuły się w swoją rolę tak na poważnie. Spontanicznie płynące życzenia, urok osobisty oraz szczerość wypowiadanych słów uświadomiły nam – wychowawcom, że nawet takie maluchy potrafią zachować się jak na dorosłych przystało.

 

Anna Filipkowska; PM nr 4