„Biedronki” i „Wędrująca książka”

thumb-img

Grupa „Biedronki” jak już wcześniej pisaliśmy, uczestniczy w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Wędrująca książka”. Projekt ten ma za zadanie popularyzować czytelnictwo, przedstawiać jego aspekty i walory, a także pozyskiwać młode pokolenie do tego by stawało się ono aktywnym odbiorcą dzieł stworzonych i tych, co mają powstać. Ma służyć nawiązaniu współpracy między przedszkolami oraz rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych dzieci.

Honorowy patronat nad projektem sprawuje Wójt Gminy Jonkowo – Pan Wojciech Giecko. Patronat medialny sprawują: Bliżej Przedszkola, Wydawnictwo Mac, Wydawnictwo Nowa Era, Świerszczyk.
Swoją autorską pracę z pisaniem książki rozpoczęliśmy od rozmowy „Dlaczego warto czytać?”, a następnie wysłuchaliśmy wiersza pt.„Ciekawski KTOŚ”. W kolejnym etapie prac dzieci dowiedziały się, że będą autorami książki, która wyruszy w daleką drogę i po odwiedzeniu innych przedszkolaków z całej Polski wróci do nas, uzupełniona w nowe, ciekawe wydarzenia i ilustracje. A żeby było jeszcze ciekawiej to nasze przedszkolaki będą musiały wymyślać dalsze losy bohaterów oraz tworzyć ilustracje do książek przedszkolaków z innym miast. Gdy „Biedronki” zrozumiały już, na czym ma polegać projekt „Wędrująca książka”, rozpoczęliśmy nasze działania.
Zgodnie z regulaminem projektu główna bohaterka to dziewczynka o imieniu Ola. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wymyślały tytuł, rysowały wizerunek głównej postaci Oli, a także tworzyły jej opis. Propozycji było mnóstwo, ale ostateczny tytuł to „Ola i zaczarowane lustro”. Jeśli chodzi o postać Oli to podczas głosowania wytypowano pracę Maćka Wysockiego.
Teraz książeczka wyruszy do innych miast, gdzie nasi przedszkolni koledzy rozwiną jej treść i dopiszą zakończenie. Ciekawe jakie przygody będzie miała nasza Ola. Nie możemy doczekać się jej powrotu do nas.

Joanna Narolewska; PM4