Obchody Święta Niepodległości w „Biedronkach” i „Słoneczkach”

thumb-img

Wychowanie patriotów jest procesem długotrwałym i dlatego staramy się, aby zaczynało się już od najmłodszych lat. Okres przedszkolny to czas, kiedy żywa wyobraźnia małego dziecka, duża wrażliwość emocjonalna, zaciekawienie światem sprzyjają kształtowaniu obrazu Ojczyzny, który pozostaje potem na całe życie. Od tego, jaki obraz Ojczyzny ukształtuje się w umyśle i sercu dziecka, zależeć będzie, czy wejdzie ono w dorosłe życie świadome swojej tożsamości narodowej, pełne przywiązania do kraju ojczystego i ludzi w nim żyjących. Dlatego też w naszym przedszkolu staramy się, w jak najlepszy sposób kształtować u dzieci miłość i przywiązanie do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz zapoznajemy przedszkolaków z symbolami narodowymi naszego kraju.

10 listopada 2016 r., tuż przed obchodami Święta Niepodległości, przedszkolaki z grup „Biedronki” i „Słoneczka” poznały historię krętej drogi do wolności naszego państwa. Z kokardami narodowymi na serduszkach w  skupieniu i z powagą słuchały o czasach gdy na naszej Ziemi nie mogła rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało-czerwona flaga.    Następnie z dumą i dużym zaangażowaniem  recytowały wiersze Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” oraz Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste”, śpiewały też piosenki patriotyczne „Przybyli Ułani pod okienko” i „Jesteśmy Polką i Polakiem”. W ramach zajęć plastycznych, dzieci rysowały siebie świętujących odzyskanie niepodległości. Na zakończenie zaś, pamiętając o zachowaniu należytej postawy, wspólnie odśpiewały Hymn Polski.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że na długo zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

 

Anna Filipkowska, Ewelina Święćkowska;    PM nr 4