Pokaz strażacki na placu przedszkolnym

Pokaz strażacki na placu przedszkolnym

Jednym z celów podstawy programowej jest wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Każde dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno wiedzieć, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia  i gdzie można otrzymać pomoc oraz umieć o nią poprosić. W związku z powyższym w czwartek 8 maja 2015 r. w naszym przedszkolu gościliśmy przedstawicieli Powiatowej Straży Pożarnej  w Grajewie.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyły dzieci z wszystkich grup przedszkolnych, nasi milusińscy zapoznali się ze specyfiką pracy strażaka, dowiedzieli się, że ich praca  polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych, a także pomaganie zwierzętom, np.: ściąganie kotów z drzew.

Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali nasi goście. Strażacy zademonstrowali wykorzystywaną w akcjach aparaturę oraz wyposażenie wozu strażackiego, między innymi: gaśnice, węże, sprzęt służący do pomocy podczas wypadków. Przedszkolacy dowiedzieli się także, do czego służy tzw. sygnalizator bezruchu – dźwiękowe urządzenie ostrzegawcze pozwalające szybko odnaleźć, nawet w gęstym dymie, poszkodowanego strażaka.

Ogromną atrakcją okazał się pokaz użycia sprzętu gaśniczego. Pod czujnym okiem strażaków dzieci mogły samodzielnie przekonać się, jak działa prądownica wodna i choć przez chwilę, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki,  „zostać strażakiem”.

Spotkanie ze funkcjonariuszami Straży Pożarnej odbyło się w bardzo miłej atmosferze i  na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.

Anna Filipkowska PM nr 4