Wycieczka do Nadleśnictwa Rajgród

14 maja 2015 r.  przedszkolaki z grup Krasnoludki i Stokrotki  wybrały się na spotkanie z panem leśniczym – Marianem Stanisławem Podleckim do Nadleśnictwa Rajgród w Tamie.

Wizyta była bardzo przyjemna i pełna niespodzianek. Las mienił się wszystkimi barwami przepięknej wiosny. Pan leśniczy przywitał nas bardzo ciepło po czym zaprosił do Izby Edukacyjnej – utworzonej  przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży.

Sala ta, zlokalizowana w budynku obok siedziby  Nadleśnictwa  wyposażona jest w rzutnik multimedialny i ekran, ekspozycje zabytkowych sprzętów leśnych, dermoplasty rzadkich zwierząt występujących na terenie Nadleśnictwa, zbiory biologiczne do rozpoznawania gatunków drzew, grzybów itp. Leśny klimat tworzą trofea zwierząt – poroża łosi, jeleni i saren, oręża dzików, skóry i czaszki, a także leśne znaleziska – zrzuty, fantazyjnie powykrzywiane konary, wnyki i inne ciekawostki. Dzieci były zachwycone widokiem tych wszystkich niecodziennych rzeczy.


Pan leśniczy oprowadził dzieci po Szkółce Leśnej, opowiadając o swojej pracy. Zaprosił też do wspólnej rozmowy na temat lasu i jego mieszkańców. Przedszkolaki poznały tajniki produkcji sadzonek drzew leśnych. Widziały poletka sadzonek drzew iglastych i liściastych, porównywały wielkość roślin rocznych i dwuletnich oraz hodowanych w foliowych tunelach.

Dzieci chętnie uczestniczyły w pogadance, zaskakując pana leśniczego swoją wiedzą. Maluchy spontanicznie odpowiadały na pytania: co to jest las; jakie rośliny i zwierzęta spotykają w lesie; co ludziom daje las i czym jest on dla zwierząt.

Dzieci były wszędobylskie, wszystko dookoła je interesowało: mrówki, biedronki, pająki i olbrzymie drzewa.
Następnie, wszyscy zgromadziliśmy się wokół ogniska przygotowanego przez pana leśniczego, by ogrzać się i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Na pożegnanie, przedszkolaki w nagrodę za swoją wiedzę i zainteresowanie przyrodą, otrzymały drobne upominki. Pan leśniczy stwierdził, że wizyta dzieci znacząco ożywiła szkółkę i chciałby ponownie spotkać się z maluchami.
Z całą pewnością, skorzystamy z zaproszenia i będziemy kontynuowali współpracę z panem leśniczym, ukazując dzieciom las i szkółkę w różnych porach roku.

Joanna Burgraf PM nr 4