W ŚWIECIE SAMODZIELNEGO EKSPERYMENTOWANIA

W ŚWIECIE SAMODZIELNEGO EKSPERYMENTOWANIA

Dnia 18 września dwie najstarsze grupy przedszkolaków z naszej placówki miały okazję wybrać się w podróż do świata nauki. Stało się to dzięki udziale w wystawie Centrum Nauki Kopernik pt. „Eksperymentuj !” zorganizowanej przez Miejski Dom Kultury i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grajewie.

Przedszkolaki mogły obejrzeć  15  eksponatów rozstawionych na Hali. Eksperci oprowadzali ich po wszystkich obiektach, tłumaczyli działanie sprzętów oraz zachęcali do samodzielnego eksperymentowania. Dzieci chętnie zamieniły się  w małych naukowców i odkrywały tajemnice kryjące się przy każdym stanowisku.   Dzięki samodzielnie przeprowadzonym doświadczeniom Stokrotki oraz Krasnoludki poznały prawa przyrody i przekonały się, że nauka może być też świetną zabawą.

CELE STRATEGICZNE W PERSPEKTYWIE ODBIORCY

1. Inspirowanie do odkrywania i zrozumienia świata poprzez samodzielne doświadczenia oraz uczestnictwo w procesie twórczym.

2. Kształtowanie umiejętności szczególnie istotnych w XXI wieku: komunikowania się, współpracy, myślenia krytycznego i kreatywnego oraz rozwiązywania problemów i działania innowacyjnego.

3. Zachęcanie do społecznego dialogu o kierunkach rozwoju Polski i do podejmowania odpowiedzialności za zmiany zachodzące wokół nas.

4. Budowanie w społeczeństwie przekonania, że harmonijny rozwój cywilizacyjny jest oparty na odkryciach naukowych, nowych technologiach i refleksji humanistycznej.

5. Wspieranie środowiska centrów nauki w Polsce oraz rozwijających się ośrodków w Polsce i na świecie.

6. Utrzymanie frekwencji na wystawach i w planetarium na wysokim poziomie.

Ewelina Święćkowska PM nr 4