Próbna ewakuacja

29 czerwca w naszym przedszkolu odbyły sie ćwiczenia przeciwpożarowe. Wszystkie dzieci wraz z nauczycielami i pracownikami przedszkola musiały jak najszybciej ewakuować się na zewnątrz. Celem takich akcji przygotowywanych i omawianych ze Strażą Pożarną jest przygotowanie dzieci, a także pracowników do właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia. Przede wszystkim zachowanie spokoju, szybkie i bezpieczne opuszczenie budynku. Systematyczne przeprowadzanie ewakuacji na pewno nauczy dzieci właściwego postępowania w razie faktycznego zagrożenia.

Dla wzbogacenia całej akcji towarzyszyła nam Straż Pożarna.
Dzieci mogły z bliska oglądać wozy strażackie i sprzęt pożarniczy. Usiąść w samochodzie strażackim, przymierzyć hełm i mundur strażaków, spróbować potrzymać wąż strażacki. Z zaciekawieniem słuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka i akcjach ratowniczo – gaśniczych. Przedszkolaki dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych lub ratują zwierzęta. Wizyta była dobrą okazja do przypomnienia dzieciom numerów alarmowych do Straży Pożarnej 998 i 112.

Joanna Narolewska; Anna Filipkowska PM nr 4