Przedwakacyjna wycieczka

Okres przedwakacyjny sprzyja wycieczkom. Na jedną z nich dnia 22 czerwca 2010 roku wybrały się dzieci z grup „Słoneczka” i „Stokrotki”. Odwiedziły Komendę Powiatowej Policji oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.

Pierwszym etapem naszej wycieczki była Komenda Powiatowa Policji. Na policyjnym parkingu dzieci zobaczyły pokaz radiowozów niezbędnych w pracy Policji oraz tresurę policyjnego czworonoga. Dzieci były bardzo spontaniczne, wszystkiego ciekawe i dociekliwe. Podczas oglądania policyjnego radiowozu duże zainteresowanie wśród nich wzbudziło miejsce dla osoby zatrzymanej. Ponadto mundurowi zorganizowali wycieczki po terenie naszej nowej komendy, podczas których zapoznali najmłodszych ze specyfiką pracy w Policji. Pokazali dzieciom tymczasowe pomieszczenie dla osób zatrzymanych i opowiedzieli o pracy policjantów z różnych wydziałów. W sali konferencyjnej maluchy poznały sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy stróżów prawa oraz mogły odcisnąć swoje linie papilarne na do tego przeznaczonym papierze. Przedszkolakom aż „świeciły się oczy”, gdy mogły dotknąć, a nawet przymierzyć niektóre elementy umundurowania i indywidualnego wyposażenia policjanta do służby.
Po opuszczeniu komendy udaliśmy się do położonej w sąsiedztwie KP PSP, gdzie powitał nas Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. Celem wizyty było zapoznanie uczniów z bazą Powiatowej Straży Pożarnej, a także z obowiązkami i pracą strażaków, docenienie ich trudu i zaangażowania. Panowie strażacy pokazali nam wóz strażacki i jego wyposażenie – sprzęt do ratowania ludzi uwięzionych w samochodach po wypadku oraz do gaszenia pożarów. Każde dziecko mogło potrzymać wąż strażacki, a nawet „poudawać”, że gasi ogień. Pokaz wzbudził wśród dzieci duże zainteresowanie i ku ich zaskoczeniu dowiedziały się, że Państwowa Straż Pożarna nie jeździ tylko do pożarów, ale ma również inne ważne obowiązki takie jak pomoc i ratowanie życia z wypadku, likwidowanie gniazd os i szerszeni, a nawet ściąganie kotka z dachu.

Wróciliśmy do przedszkola zmęczeni, ale zadowoleni. Wycieczka była bardzo udana, uczestnicy usatysfakcjonowani, a Policjanci oraz Strażacy bardzo mili i skrupulatni. Serdecznie dziękujemy za tak miłe przyjęcie i poświęcony nam czas.
Szczególnie jesteśmy bardzo wdzięczni i dziękujemy tacie Mateuszka Szymanowskiego z grupy „Stokrotek” za zaproszenie i zorganizowanie nam tak udanej wycieczki.

Anna Filipkowska PM nr 4