Żegnaj zimo!

Wiosna to początek nowego cyklu życia, to pożegnanie długiej i trudnej zimy, to czas budzenia się do życia, czas zasiewów i czekania na plony. Dawniej ludzie wierzyli, że pewne obrzędy magiczne przyśpieszą jej nadejście. Jednym z tych zwyczajów zachowanych do dzisiaj jest topienie lub palenie marzanny.

Aby tradycji stało się zadość 22 marca dzieci z naszego przedszkola również brały udział w słowiańskim zwyczaju palenia marzanny, przywołując w ten sposób długo oczekiwaną wiosnę. Za wykonanie kukły odpowiedzialne w tym roku były grupy: Stokrotki i Pszczółki. Wszyscy już teraz z niecierpliwością czekamy na widok rozkwitających pączków na drzewach, pojawiających się kwiatów i latających bocianów.

Anna Filipkowska PM nr 4