Wycieczka do Teatru Lalki i Aktora w Łomży

thumb-img

Dnia 12 października dzieci 5 i 6  letnie z grup „Słoneczka” i „Stokrotki” pod opieką wychowawców uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl „Miś Tymoteusz”. Przed wyjazdem przedszkolaki zapoznały się z regulaminem wycieczki oraz zasadami prawidłowego zachowania się w miejscu publicznym. Dla większości pierwsza jazda autokarem oraz wizyta w prawdziwym teatrze były dużym przeżyciem i wzbudziły wiele emocji.

Dzieci były świadkami zabawnych przygód Misia Tymoteusza. To główny bohater jednej z najpiękniejszych i wzruszających historii dla dzieci napisanych przez Jana Wilkowskiego mówiących o przyjaźni, odpowiedzialności, o poszukiwaniu ciepła i zrozumienia. Miś Tymoteusz, to przeuroczy łobuziak o wrażliwym uosobieniu, ale też i zwyczajny chłopiec, który poszukiwał wartości swojego świata, ale nade wszystko chciał poznać świat i być kochanym. Oprócz Tymoteusza przedszkolaki poznały również jego Tatę, który nie pałał sympatią do piesków. A to właśnie Psiuńcio, bezdomny pies stał się przyjacielem Tymoteusza. Cała historia przywołała mnóstwo zabawnych konfliktów pokoleniowych, pokazała siłę przyjaźni i lojalności wobec najbliższych.

Sceneria, efekty świetlne, wpadające w ucho piosenki to niewątpliwe atuty spektaklu. Dynamiczne tempo akcji poruszało wyobraźnię i pozwalało rozmyślać nad sprawami ważnymi dla dużego i małego człowieka – nad uczciwością oraz przyjaźnią i miłością do ludzi i zwierząt. Przedszkolaki żywo reagowały na to, co się dzieje na scenie. Pobyt w teatrze sprawił, że dzieci mogły na żywo obejrzeć grę aktorów, ale przede wszystkim miały możliwość obejrzeć teatr od wewnątrz.

Celem wycieczki było rozbudzanie wrażliwości na sztukę teatralną i bezpośredni kontakt z aktorem podczas oglądania spektaklu. W trakcie wyjazdu dzieci nauczyły się również kulturalnego odbioru sztuki oraz bezpiecznego zachowania podczas jazdy autokarem.

 

Anna Filipkowska, Marzenna Koniecko; PM4