„Biedronki” odwiedzają sklepy

"Biedronki" odwiedzają sklepy

W ramach realizacji tygodniowej tematyki „Robimy zakupy”, dzieci z grupy „Biedronek” odwiedzały znajdujące się w ich najbliższym środowisku – sklepy.

Na pierwszą wycieczkę wybrały się do pobliskiej „Biedronki”.  Zapoznały się tam z pracą ekspedientki oraz wyposażeniem sklepu. Przedszkolaki znają już znaczenie terminów: klient, ekspedient, lada sklepowa, kasa, waga. Każde dziecko z dużym zainteresowaniem oglądało wypełnione półki, regały, zamrażarki i chłodnie.  Wielkie poruszenie wzbudziły kamery umieszczone w sklepie, które, jak wyjaśniła pani ekspedientka, chronią towar przed kradzieżą. Na zakończenie pobytu w „Biedronce” dzieci dokonały drobnych zakupów w postaci słodkich cukierków i żelków oraz kilku pudełek puzzli.

Kolejnego dnia czterolatki odwiedziły sklep obuwniczo – odzieżowy „AWA”.                                     Gdzie oglądały i rozróżniały odzież, obuwie, bieliznę dzienną i nocną.  Przedszkolaki  nie tylko dowiedziały się na czym polega praca sprzedawcy, lecz również jakie są jego atrybuty. Panie pracujące w sklepie wytłumaczyły dzieciom co to jest promocja, do czego służy przymierzalnia oraz jak należy zachowywać się w sklepie oraz poprosić o dany produkt. Po przybliżeniu sylwety sprzedawcy, każdy maluch wcielił się w rolę kupującego, stosując odpowiednie zwroty i formułki. Po tej wizycie dzieci potrafią rozpoznać i nazwać przedmioty potrzebne do pracy w sklepie odzieżowym. Wiedzą, że należy zapłacić za zakupy – pieniędzmi lub kartą płatniczą oraz odebrać paragon.

Korzystając z zaproszenia mamy Ani – Pani Marii Machomet, na ostatnią wycieczkę przedszkolaki udały się do salonu Play.  Miały tam  możliwość przyjrzeć się  różnym rodzajom telefonów komórkowych oraz potrzebnym do nich akcesoriom. Najwięcej przyjemności sprawiły maluchom otrzymane prezenciki w postaci „tabletów”.

W trakcie wycieczek dzieciaki mogły zaobserwować jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca sprzedawcy. Utrwalały właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych. Pamiętały o stosowaniu form grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia oraz proszę i dziękuję.

Dziękujemy za miłe przyjęcie i poświęcony nam czas.

Joanna Burgraf, Anna Filipkowska PM nr 4