Zdrowy przedszkolak – zdrowo je. „Słoneczka” też !!!

 Zdrowy przedszkolak - zdrowo je.  „Słoneczka” też !!!

W ramach Akcji Akademia Zdrowego Przedszkolaka- propagująca zdrowe odżywianie, dzieci z grupy „Słoneczka” brały udział w konkursie: „Śniadanie jak z obrazka”. Wraz z paniami uczestniczyły w kreatywnych warsztatach. Przygotowały kanapki- smaczne i zdrowe, a co najważniejsze – atrakcyjnie podane. Własnoręcznie zrobione kanapki smakowały wybornie !!!

Jedzenie dostarcza nam energii potrzebnej do wykonywania codziennych czynności, a także substancji odżywczych, które budują i utrzymują przy życiu komórki naszego ciała. To dlatego właściwe odżywianie jest takie ważne i pozwala nam cieszyć się dobrym zdrowiem. Ważne też jest to, w jaki sposób przechowujemy naszą żywność.

Dzieci, by to podkreślić, wykonały plakat pod tytułem : „Zdrowa dieta”.

Drodzy Rodzice, co zrobić, by nasze dziecko chętnie zjadało posiłki?

– Dzieci w wieku przedszkolnym uczą się poprzez naśladowanie rodziców, nauczycieli oraz innych dzieci. Ważne, by posiłek odbywał się przy wspólnym stole wraz z domownikami lub w przedszkolu z uczestnictwem nauczycielki. Zarówno rodzice jak i nauczyciele są wzorem do naśladowania. Jeśli dorośli będą z apetytem spożywać ten sam posiłek co dzieci, stwarzać przyjazną i spokojną atmosferę, dzieci chętniej będą jadły nawet dla nich nieznane potrawy. Dzieci obserwują zarówno opiekuna, jak i siebie nawzajem. W grupie łatwiej przełamywać indywidualne opory.

– Jeśli jest taka możliwość, pozwólmy dzieciom decydować, np. o wyborze dodatków. Na śniadanie nie podawajmy gotowych kanapek, lecz na dużych talerzykach ułóżmy poszczególne składniki: serek, warzywa, zioła, lub pozwólmy dosypać do owsianki wybrane nasiona czy suszone owoce. Dzieci mając możliwość samodzielnego wyboru chętniej sięgają nawet po mniej sobie znane produkty.

– Komponując posiłki pamiętajmy, że dzieli lubią proste dania, z prostych naturalnych produktów. Wprowadzając nowy produkt należy to zrobić stopniowo, np. kaszę gryczaną przygotujmy w postaci lubianych przez dziecko pierogów.

– W trakcie posiłków unikajmy rozmów o wpływie żywienia na zdrowie. Nie wolno zmuszać dzieci do zjedzenia dania czy porównywać do innych dzieci (np. “Zobacz jak ładnie zjadła Ola, a ty nic nie ruszyłeś z talerza…”). Presja wywierana na dziecko daje skutek przeciwny do oczekiwanego. Czas posiłku to czas delektowania się estetyką podanego dania, jego zapachem i smakiem.

Joanna Burgraf, Marzenna Koniecko PM nr 4