„W Krainie Pieczonego Ziemniaka”

„W Krainie Pieczonego Ziemniaka”

Jesień to czas zbioru polnych plonów, a przy tym świetna okazja do organizacji pierwszego w roku szkolnym spotkania integracyjnego i wspólnej zabawy. Z tej możliwości skorzystały nauczycielki z naszego przesdzkola, które 6 października przygotowały piknik jesienny pod hasłem „W Krainie Pieczonego Ziemniaka”.

Imprezę rozpoczęła Pani Dyrektor Regina Grabowska, która w kilku słowach powitała zaproszonych gości  –  Burmistrza Miasta Grajewo Pana Dariusza Latarowskiego, Zastępcę Burmistrza Grajewo  Pana Macieja Bednarko, Przewodniczącą Rady Miasta Grajewo Panią Halinę Muryjas – Rząsę, Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Rodziny Panią Monikę Stefańską, Radnego Miasta Grajewo Pana Wojciecha Formejstra oraz przybyłe RODZINY naszych przedszkolaków. W swym przemówieniu Pani Dyrektor przeniosła wszystkich w odległe czasy na Dwór Królewski Jana III Sobieskiego. W inscenizacji krótkiej bajki, król i jego poddani (w role których wcieliły się nauczycielki) odtworzyli historię sprowadzenia ziemniaka do Polski.  Aktorki w charakterystycznych szatach doskonale odgrywały swoje role.

W dalszej części uroczystości, w ramach programu ekologicznego realizowanego w naszym przedszkolu,  wszyscy uczestnicy wzięli udział w sadzeniu drzewek w ogrodzie przedszkolnym. Na każdą z grup symbolicznie przypadło jedno drzewko – jarzębina, jaśmin, lipa, bez i kalia. Swoją sadzonkę otrzymali również Burmistrz i Przewodnicząca Rady Miasta. Wszystkie dzieci entuzjastycznie uklepywały i podlewały ziemię wokół świeżo posadzonych drzewek, które podobnie, jak one mają rosnąć w siłę i pięknie się wpisywać w historię przedszkola. Maluchy ze swej strony obiecały Burmistrzowi  sumiennie je pielęgnować. Jak na piknik przystało nikogo nie ominął też poczęstunek. Można było zjeść babkę i kiszkę ziemniaczaną, frytki, surówki, ciasto, a wszystko to popić ciepłą herbatą  z miodem i cytryną. Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje, gdyż apetyt dopisywał wszystkim.

Gdy wyczuwalny był już aromat pieczonych w ognisku ziemniaków, dzieci oraz ich rodzice z twarzami pełnymi uśmiechów, brali udział w różnych konkurencjach zainspirowanych przez nauczycielki , w których głównym bohaterem był kartofel.  Przedszkolaki poszukiwały ziemniaków na terenie przedszkola, rzucały nimi do celu oraz pokonywały slalom z kartofelkiem na łyżce.  Natomiast rodzice mogli się wykazać w obieraniu ziemniaka na czas i wykrajaniu najdłuższej obierki.  Śmiechu i radości nie było końca podczas wspólnie wykonywanych między konkurencjami tańców. Nad prawidłowym przebiegiem zabaw ruchowych czuwał „Przedszkolaczek Ziemniaczek”, który pod hasłem „Uśmiech, humor i zabawa to jest najważniejsza sprawa” zagrzewał wszystkich do aktywnego uczestnictwa w nich. Nagrodami za zwycięstwo były piękne kukiełki wykonane z ziemniaka.

Zarówno dzieci, jak i dorośli uczestnicy imprezy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w przebraniu ziemniaczanego króla bądź królowej, a  na zakończenie zajadać się pysznym ziemniakiem prosto z ogniska.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi, Panu Zastępcy Burmistrza, Pani Przewodniczącej Rady Miasta, Pani  Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Rodziny, Radnemu Miasta oraz wszystkim Rodzicom za udział w naszej uroczystości.

Słowa podziękowania kierujemy również do Pana Mariusza Świderskiego z zespołu MAXIMUS za oprawę muzyczną i nagłośnienie imprezy.

Jesteśmy pewni, że ten jesienny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

Ewelina Święćkowska, Anna Filipkowska PM nr 4