Wycieczka do lasu

Jak twierdzi Stanisław Szuman – „małych dzieci nie można wychowywać w małych izbach – a to nie ze względu na zdrowie, dziecko ma być bezpośrednio na łonie przyrody…”.

Dlatego też 13 maja 2010 roku dzieci z grup „Stokrotek”, „Krasnoludków”, „Słoneczek” i „Biedronek” wybrały się na autokarową wycieczkę do Leśnictwa Podlasek. Na miejscu czekał już na nas Pan leśniczy Robert Madejek, który pokazał dzieciom, w jaki sposób można określić wiek drzewa oraz jak zmierzyć jego wysokość. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, są świadomi, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Największą jednak frajdę sprawiło dzieciom pieczenie kiełbasek nad ogniskiem, nawet te z „pełnym brzuszkiem” chętnie sięgały po patyk. Umęczeni, ale też bardzo szczęśliwi i bogatsi o nowe wiadomości wróciliśmy do naszego przedszkola.
Dyrekcja, nauczycielki i dzieci serdecznie dziękują Nadleśnictwu Rajgród, a zwłaszcza Panu leśniczemu Madejek za okazaną pomoc w organizacji wycieczki. Była to dobra okazja do radosnego przeżycia oraz urozmaicenia codziennego dnia. Takie wycieczki przyrodnicze stwarzają również okazję do kształtowania wrażliwości estetycznych, jako zdolności przeżywania piękna i potrzeby obcowania w nim oraz właściwego stosunku do świata żywego.

Anna Filipkowska PM nr 4