niedziela, 18 marca 2018 19:58

Jedz warzywa i owoce, to zwiększy Twoje moce!

Przedszkolaki z grupy „Pszczółki” w minionym tygodniu realizowały tematykę dotyczącą zdrowego żywienia i dbania o zdrowie. W związku z tym, na początek zorganizowaliśmy przeprowadzenie eksperymentu, do którego potrzebne były nam cukierki Skittles, duży biały talerz oraz woda w temperaturze pokojowej. Wokół rantu talerza ułożyliśmy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlaliśmy powoli na środek talerza wodę i obserwowaliśmy, co się dzieje. Najlepiej, aby naczynie stało w miejscu, wówczas powstaje tęcza. Niestety, nie otrzymaliśmy oczekiwanego efektu, ponieważ dzieciaki były tak podekscytowane doświadczeniem, że niejednokrotnie poruszyły talerz  J Eksperyment posłużył nam do omówienia zalet zdrowej i minusów sztucznej żywności, przepełnionej cukrem i barwnikami, które rozpuszczają się po zjedzeniu w naszym organizmie.  Ilość barwników w cukierkach zachwyciła dzieci, ale jednocześnie pokazała im, jak wiele sztucznych i niezdrowych składników zawierają słodycze.

Kolejnego dnia przedszkolaki dowiedziały się, jak ważne dla nas są owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też, dzieci postanowiły zrobić pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe oraz sok. Nasze przygotowania wyglądały następująco: umyliśmy owoce, przybory kuchenne, a także nasze ręce. Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiliśmy do krojenia owoców, nadziewania ich na patyczki oraz degustacji. Jeśli chodzi o przygotowanie soku, zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego działaniem
i utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie, dzieci kolejno podchodziły
i samodzielnie wyciskały sok z różnych owoców i warzyw. Po skończonej pracy delektowały się smakiem zarówno soku, jak i szaszłyków.
Ach, co to była za uczta! Wszystko smakowało naszym milusińskim wyśmienicie – nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego, że sami wszystko przyrządziliśmy? J Na tym jednak nie koniec naszej przygody ze zdrowym odżywianiem. Nasze przedszkolaki podjęły się kolejnego, równie wielkiego wyzwania- postanowiły sporządzić pyszne, zdrowe i kolorowe wiosenne kanapki. Na stołach zagościły świeże warzywa: sałata, rzodkiewka, pomidor, ogórek, papryka oraz szczypior. Nie zabrakło również wędliny, serów, jajek, pieczywa, a także przyborów kuchennych pomocnych w pracy. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem, samodzielnie lub z niewielką pomocą pań, smarowały, kroiły, układały produkty tworząc na kanapkach bardzo ciekawe kompozycje. Przygotowane kanapki wyglądały naprawdę smakowicie- nic więc dziwnego, że po tej kulinarnej przygodzie znikły z talerzy bardzo szybko, bo przecież każdy z nas wie, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.

To nie koniec naszej kulinarnej przygody ze zdrową żywnością - już planujemy kolejną równie zdrową i smaczną potrawę.

Katarzyna Wołyniec, PM4

Czytany 171 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 18 marca 2018 20:01