niedziela, 24 września 2017 21:02

Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki ze Stokrotek

Wszyscy dobrze wiedzą, jak  bogate w witaminy są soki owocowe czy warzywne. Warto pomóc dziecku polubić je, ponieważ są nie tylko doskonałym źródłem witamin i cennych składników, ale  również pysznie smakują.

Mając na uwadze dobro naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Dzieci z grupy „Stokrotki” doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Dlatego też, w czwartek (21.09.2017r.) dzieci przyniosły do przedszkola marchewki oraz owoce tj.: jabłuszka, gruszki, brzoskwinie, maliny, borówki, pomarańcze na pyszny, witaminowy soczek.

Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci umyły dokładnie rączki, założyły ochronne fartuszki i czepki, a następnie zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego działaniem i przy okazji utrwaliły sobie zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Następnie dzieci kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek i marchwi. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem.

Nic nie zastąpi dawki witamin jak owoce i warzywa, w dodatku zrobione własnoręcznie...
Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy!

Anna Filipkowska, Marzenna Koniecko PM4

Czytany 179 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 24 września 2017 21:14

• Link do komentarza Khloe czwartek, 07 grudnia 2017 09:57 napisane przez Khloe

We're at university together lady era “The power of music cannot be over-estimated,” she said. “It’s what makes us human beings, it’s what makes us nations, it’s what makes us a great civilisation.

• Link do komentarza Deangelo czwartek, 07 grudnia 2017 09:57 napisane przez Deangelo

I've got a full-time job purchase ginette-35 Give your wardrobe strength in simplicity by picking up Cara's Casson style on the right or shop our similar styles below for ultimate laid-back cool at day or night. We love this Team Berlin tee from Urban Outfitters (below), pick your city and rock the look.

• Link do komentarza Hobert czwartek, 07 grudnia 2017 09:57 napisane przez Hobert

How long are you planning to stay here? purchase lady era Heather Graham's bikini bod is just about as good as it gets. The 43-year-old actress was in Rio de Janeiro promoting her new movie "Hangover Part III," but that didn't mean the blond stunner didn't have time to splash around in the waves. The star drew plenty of attention frolicking along the shore at Ipanema Beach on May 28, 2013.

• Link do komentarza Perry czwartek, 07 grudnia 2017 09:57 napisane przez Perry

How do you spell that? lady era price
    There are no more comments thats already been said over and over. Obama is not a leader or role model.he flip flops, and hes an arrogant bully.our worst president. He needs to get off the Snowden issue and leave it be. Is he bi polar??

• Link do komentarza Harris czwartek, 07 grudnia 2017 09:57 napisane przez Harris

When do you want me to start? purchase ginette-35 Beginners can try the three simple meditation exercises below just about anywhere, at anytime. Before jumping in, here's a bit of advice from Catherine Kerr, director of translational neuroscience at Brown University's Contemplative Studies Initiative: "Go slow, and be compassionate and gentle with yourself." It's natural for your mind to wander as you try to focus, she says, so when it does, don't distress.

• Link do komentarza Hailey czwartek, 07 grudnia 2017 09:57 napisane przez Hailey

Could you ask him to call me? order ginette-35 “He hadn’t lost in seven or eight years,” UFC president Dana White told FOX Sports. “I think once he got home he got fired up again. He’s a competitor. It was hard to a imagine a guy like that wouldn’t want a rematch.”

• Link do komentarza Roman czwartek, 07 grudnia 2017 09:57 napisane przez Roman

Have you got a telephone directory? order lady era “Daniel's been so good at second all year,” Terry Collins said when asked about the sixth. “The ball to his right, well, the the one thing we know is this infield is fast, really fast....it got past him. The other he made a good effort.

• Link do komentarza Makayla czwartek, 07 grudnia 2017 08:43 napisane przez Makayla

I work with computers nolvadex sale australia The injured climber, an Italian mountain guide, was evacuated to a hospital in nearby Annecy, 25 miles (40 kilometers) south of Geneva, Switzerland. The search and rescue operation was finished by midday, according to the Chamonix search and rescue service.

• Link do komentarza Felton czwartek, 07 grudnia 2017 08:43 napisane przez Felton

I've just graduated buy dapoxetine priligy As for the Sox’s need for a closer, the Seattle Mariners, who continue to seek offense everywhere, have available one of the most effective late-inning relievers (1.39 ERA, 46 K/33.1IP/2-2 in saves) in baseball this year – a 31-year-old hard-throwing lefty who, as a Scott Boras client, they won’t be able to re-sign.

• Link do komentarza Leonardo czwartek, 07 grudnia 2017 08:43 napisane przez Leonardo

We were at school together what is ciprofloxacin hcl 250 mg used to treat The results also showed that the company faces a new threat to its lucrative heroin addiction medication Suboxone after a rival filed an application to produce a generic film version of the drug.

pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia