Grajewo na FB

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 521 gości 
Reklama
Administrator

Administrator

poniedziałek, 30 stycznia 2012 23:20

2010-2011

Untitled document

2010-2011


Pożegnanie przedszkola w "Stokrotkach"

 

"Kart w kalendarzu było niemało
Codziennie jedną zdejmował czas
I cóż powiecie, ot przeleciało
Rok szkolny minął jak z bicza trzasł"

W tradycji naszego przedszkola w grupie 6-latków jest uroczyste pożegnanie się z kolegami, nauczycielkami i zabawkami.

W dniu 22.06.2011 r. dzieci z grupy "Stokrotki" przedstawiły cześć artystyczną rodzicom i młodszym kolegom.
Przedszkolaki wierszem i piosenką pożegnali się z kolegami i koleżankami.
Pani Dyrektor wręczyła pamiątkowe dyplomy i książki życząc dzieciom i rodzicom wielu sukcesów w szkolnych murach, radosnych wakacji, uśmiechu na co dzień i nowych przyjaźni.
Ostatni występ dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.


Jadwiga Pieńczykowska PM nr 4

 

 

 

 

 


 

 

Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej

Kształtowanie świadomości ekologicznej to proces, który rozpoczyna się już w przedszkolu. Od wielu lat w naszej placówce realizowane są niektóre elementy ekologii.

W dniu 21.06.2011 r. dzieci z grupy "Stokrotki" wybrały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, gdzie zwiedziły między innymi park z atrakcyjną roślinnością oraz narzędzia rolnicze używane w przeszłości.
Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały różne gatunki ryb znajdujących się w obszernych akwariach.
Przedszkolaki obejrzały film pt. "Wkraczamy w tajemniczy świat ekologii". Poznały też następujące zasady "Młodego Ekologa", których obiecały przestrzegać:
- szanuj rośliny
- dbaj o zwierzęta
- nie zaśmiecaj środowiska
- segreguj śmieci
- oszczędzaj wodę
- oszczędzaj energię elektryczną
- stosuj się do znaków zakazu
- dbaj o czystość powietrza
Podczas pobytu w Centrum Edukacji Ekologicznej dzieci kolorowały obrazki przedstawiające łąkę. Najładniejsze prace zostały nagrodzone. Starszaki z pewnością wzbogaciły swoją wiedzę o najbliższym otoczeniu i zjawiskach przyrody.

Jadwiga Pieńczykowska PM nr 4

 

 


"Dzień Mamy" w "Krasnoludkach"

 

Tymi słowy przywitały dzieci z grupy "Krasnoludki" swoje ukochane mamy..
..."Serduszko malutkie silniej mi dziś puka,
bo przywitać gości, to jest przecież sztuka,
a ja muszę spełnić to wielkie zadanie -
- witamy wszystkie mamy na sali zebrane."


Dzień Matki w naszej grupie poprzedziły wielkie przygotowania. A mianowicie dzieci uczyły się solidnie przydzielonych im wierszy, piosenek i tańców. Przygotowały podarunki dla swoich mam (laurki oraz koszyczki). Wspólnie z nauczycielkami z grupy ozdobiły salę wytworami swojej pracy - kolorowymi motylami, biedronkami i kwiatami. Gdy wszystko było gotowe, czekaliśmy na upragnionych gości. I mamy nie zawiodły swoich pociech. Z zaciekawieniem oglądały występy dzieci i nagradzały je gromkimi brawami.
Imprezę zakończył wspólny taniec mam z dziećmi przy piosence "Serduszka dwa".

Jadwiga Zalewska PM nr 4

 

 

 


 

 

Dzień Dziecka

„Kiedy śmieje się dziecko,
Śmieje się cały świat” (J. Korczak)

To motto przyświecało naszym poczynaniom 1 czerwca w „Dniu Dziecka”. Organizując uroczystość z okazji tego święta zadbałyśmy, aby każdy maluch miał tego dnia wiele powodów do uśmiechu.


Na placu przedszkolnym zgromadziłyśmy wszystkie grupy dzieci. Każda z nich miała do wykonania inne zadanie tj. malowanie farbami bądź kredkami świecowymi na dużych arkuszach papieru, przeciąganie liny, puszczanie baniek mydlanych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie, dmuchany zamek i samochodziki.
Ogromną frajdę przedszkolakom sprawiła też dyskoteka, w trakcie której miały możliwość pohasać przy dziecięcych przebojach. Na zakończenie nie zabrakło łakoci i uśmiechów zabranych do domów.


Anna Filipkowska PM nr 4

 

 


 

 

"Dzień Mamy i Taty" w "Słoneczkach"

"Kochamy Was!" - pod takim hasłem dzieci z grupy "Słoneczek" gościły swoich kochanych i nieocenionych Rodziców.

Zaprezentowały im wiersze i piosenki, które same wybrały. Rodzinne spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem i pogawędką.

Marzenna Koniecko PM nr 4

 

 


 

 

"Dzień Mamy i Taty" w "Biedronkach"

"Witajcie nam goście, witajcie nam mili.
Bardzo się cieszymy, żeście tu przybyli.
Dzisiaj obchodzimy Dzień Mamy i Taty.
Będą pocałunki, życzenia i kwiaty".

Tymi słowami we wtorek 31 maja dzieci z grupy "Biedronki" powitały swoich rodziców na uroczystości z okazji "Dnia Mamy i Taty".


Z tej okazji przygotowano piękną część artystyczną. Maluchy walczyły ze stresem i tremą, by jak najlepiej zaprezentować wierszyki i piosenki rodzicom. Ci natomiast z ogromnym wzruszeniem podziwiali ten dziecięcy trud i nagradzali gromkimi brawami.
Po części artystycznej przedszkolaki wręczyły swoim rodzicom wcześniej przygotowane upominki.

Joanna Narolewska PM nr 4

 

 


"Dzień Mamy i Taty" w "Pszczółkach"

 

Małym serduszkiem życzymy Wam dzisiaj,
uśmiechów, szczęścia najwięcej,
za Waszą miłość i dobroć Waszą,
przyjmijcie te życzenia w podzięce.

W dniu 30 maja w grupie „Pszczółek” odbyła się uroczysta akademia z okazji „Dnia Mamy i Taty”. Do uroczystości dzieci przygotowywały się od kilku tygodni ucząc się wierszy i piosenek.


W tym dniu maluchy pragnęły przekazać w słowach moc uczuć, wzruszeń oraz obdarować ciepłem najbliższe im osoby – KOCHANYCH RODZICÓW. Wszystkie mamy i tatusiowie przybyli na tę przedszkolną uroczystość po to, aby jeszcze raz zobaczyć swoje pociechy na scenie. Mieliśmy dla nich niejedną niespodziankę. W słowach wierszy i piosenek przypomnieliśmy rodzicom, że są najważniejsi, nie tylko w tym dniu, ale na co dzień. Po części artystycznej zaproponowaliśmy rodzicom udział we wspólnej zabawie przy skocznej muzyce. Na koniec zaś, zaprosiliśmy na skromny poczęstunek.

Wręczając laurki życzyliśmy wszystkim obecnym dużo zdrowia, cierpliwości, spokoju i humoru. Sto lat, Kochani Rodzice!

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 

 


 

 

"Dzień Mamy i Taty" w "Stokrotkach"

Tradycją naszego przedszkola jest organizowanie uroczystości z okazji "Dnia Matki i Ojca". W grupie "Stokrotki" impreza odbyła się w dniu 26 maja, na którą zaproszeni zostali wszyscy rodzice.

Dzieci zaprezentowały część artystyczną. Swoją miłość do rodziców wyraziły w piosenkach i wierszach. Przedszkolaki złożyły życzenia rodzicom, wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.
W miłej, domowej atmosferze oraz słodkim poczęstunku szybko upłynął czas spotkania. Oklaskom i pochwałom nie było końca.

Jadwiga Pieńczykowska PM nr 4

 

 


 

 

"O złotą różdżkę Dobrej Wróżki"

W dniu 16.05.2011 r w przedszkolu odbył się wewnątrzprzedszkolny konkurs recytatorski ph.: "O złotą różdżkę Dobrej Wróżki".

Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie koleżankom i kolegom z przedszkola. Jury wyłoniło 5 dzieci, które najlepiej recytowały, do miejskiego etapu. Były to: Natalia Wierzbicka, Emil Niebrzydowski, Karolina Janiszewska, Gerard Małaszuk, Ola Szatyłowicz i Oliwia Bagan.

Marzenna Koniecko PM nr 4

 

 


 

 

"Mama, tata i ja"

Dnia 18 kwietnia 2011 roku w Miejskim Domu Kultury w Grajewie odbył się XIX Wojewódzki Festiwal Piosenki Przedszkolaków pt.: "Mama, tata i ja".

Nasze przedszkole reprezentowało pięcioro dzieci:
- Natalka Grabowska
- Paweł Zakrzewski
- Patrycja Zawistowska
- Aleksandra Szatyłowicz
- Aleksandra Dobkowska

Uczestnicy za swój występ otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.


Joanna Narolewska PM nr 4

 

 

 


Pasowanie na przedszkolaka w grupie "Pszczółek"

 

Pasowanie na przedszkolaka – to wyjątkowa uroczystość, szczególnie dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy rozpoczęły przygodę z przedszkolem. Stanowiła kres trudnego dla wielu maluszków okresu adaptacji do nowych warunków. Poczyniłyśmy wiele starań , aby pokonać stres i zapobiec negatywnym przeżyciom małego dziecka przy przekraczaniu progu przedszkola. Jesteśmy przekonani, że dzieci mają już poczucie bezpieczeństwa, a rodzice pewność, że nasze przedszkole jest tym miejscem, gdzie bez obaw mogą pozostawić swoje dziecko.

Wszystkie maluszki bardzo dzielnie spisały się podczas uroczystości i mimo tremy pokazały czego nauczyły się w czasie prawie ośmiomiesięcznego pobytu w przedszkolu. Pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Niektórzy rodzice ze wzruszeniem wtórowali swoim pociechom w piosenkach ''Jestem sobie przedszkolaczek...'', czy ''Powiedz Jasiu, powiedz Olu...'', pamiętając je być może ze swojego dzieciństwa, gdyż niektóre szlagiery przedszkolne nie starzeją się.
Po części artystycznej, która została nagrodzona przez rodziców brawami, nadszedł czas na złożenie ślubowania. Następnie Pani dyrektor Regina Grabowska przez dotknięcie ramienia dzieci specjalnym ołówkiem uroczyście pasowała je na pełnoprawnych członków naszej społeczności przedszkolnej. Na znak przyjęcia dziecka do grona prawdziwych przedszkolaków maluchy otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Był to niezapomniany dzień pełen wrażeń, zarówno dla dzieci, nas nauczycielek, jak i rodziców.

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 

 

 


 

 

Pomagamy Piotrkowi!

Nasze przedszkole włączyło się do akcji charytatywnej, która obejmuje zbiórkę plastikowych zakrętek.


Gromadzimy wszystkie zakrętki po mleku, sokach, kosmetykach, napojach, środkach czystości itd. Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na zakup wózka inwalidzkiego dla Piotrka Jaśkowskiego - mieszkańca naszego miasta.
Wszystkich rodziców i dzieci chcących dołączyć do naszej akcji prosimy o dostarczanie zakrętek do wychowawczyń.

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 

 


"Mama, tata i ja"

 

Muzyka jest ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój każdego dziecka. Przeżycia związane z odbiorem muzyki mają duży wpływ na rozwój emocjonalny i estetyczny.

Dzieci z naszej placówki w dniu 4 kwietnia 2011 r. zaprezentowały swoje umiejętności wokalne w konkursie "Mama, tata i ja".
Jury w składzie:
- P. Regina Grabowska
- P. Jadwiga Pieńczykowska
- P. Jadwiga Zalewska
- P. Marzenna Koniecko
- P. Joanna Narolewska
wyłoniło 5 wykonawców, którzy będą reprezentować nasze przedszkole podczas miejskich eliminacji Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej:
- Natalka Grabowska "Stokrotki"
- Paweł Zakrzewski "Stokrotki"
- Aleksandra Szatyłowicz "Krasnoludki"
- Patrycja Zawistowska "Słoneczka"
- Aleksandra Dobkowska "Biedronki"

Jadwiga Pieńczykowska PM nr 4

 

 

 


 

 

 

Zatańcz z klasą!

W dniu 24 marca dzieci z grupy "Słoneczek" zaprezentowały rodzicom swoje umiejętności taneczne.

Mali tancerze pełni energii i entuzjazmu przedstawili układy taneczne na przykładzie tańców scenicznych, dyskotekowych i towarzyskich. Artyści otrzymali dużo braw i zachęceni nadal będą rozwijać swoje zainteresowania i talenty taneczne.

Marzenna Koniecko PM nr 4

 

 


 

 

 

Witamy Cię Pani Wiosno!

Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji jest pożegnanie zimy i powitanie wiosny. My także postanowiliśmy być wierni temu zwyczajowi i 23 marca na placu przedszkolnym daliśmy „wyraźny znak” zimie, aby już sobie poszła i z niecierpliwością czekaliśmy na Panią Wiosnę.

Zawitała do nas z radosną nowiną, że zima odeszła i cały świat zaczyna budzić się do życia. Z tej okazji dzieci odtańczyły taniec radości, odśpiewały hymn powitalny na cześć wiosny, a następnie rozbiegły się po placu w poszukiwaniu oznak nadejścia długo oczekiwanego gościa. :)

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 


 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA – UROCZYSTA AKADEMIA W „BIEDRONKACH”

Babcia i Dziadek to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. Nikt nie potrafi upiec takiego ciasta jak Babcia i nikt nie umie zrobić takiego karmnika jak Dziadek. Dzieci od najmłodszych lat wdrażane są do okazywania szacunku i pamięci swoim najbliższym.

Wnuczęta z grupy „Biedronki” pamiętali o swoich Babciach i Dziadkach, dlatego 24 stycznia 2011 roku przygotowali dla Nich uroczystą akademię. Babcie i towarzyszący im Dziadkowie zjawili się punktualnie. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Mali aktorzy wyrecytowali kilka pięknych wierszy oraz zaśpiewali piosenki. Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które tyle wysiłku włożyły w przygotowanie uroczystości. W trakcie spotkania zaproszeni goście otrzymali symboliczne laurki i kwiaty. Po występach Dziadkowie udali się na słodki poczęstunek, który był okazją do rozmów, w czasie, których dzieci mogły podzielić się wrażeniami. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej.
Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu!!

Monika Sadowska PM4

 

 

 


 

 

Dzień Babci i Dziadka w STOKROTKACH

Babcie i dziadkowie odgrywają szczególną rolę w życiu każdego dziecka. Dlatego w dniu 21 stycznia 2011 roku grupa "Stokrotki" gościła liczne grono swoich babć i dziadków z okazji ich święta.

Podczas recytowanych wierszy i śpiewanych przez wnuków piosenek na nie jednej twarzy babci i dziadka pojawiły się łzy szczęścia i radości.
Dzieci złożyły życzenia, wręczyły wykonane przez siebie upominki. Zaprosiły również swoich gości na kawę, herbatę i ciasto.
Z pewnością był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

Jadwiga Pieńczykowska PM nr 4

 

 

 


 

 

Choinka Noworoczna

Laleczko moja prędziutko wstań,
bo dziś w przedszkolu wspaniały bal.
Sukienkę nową, różową włóż,
biegnijmy, biegnijmy już.
Tradycyjnie, jak co roku, w naszym przedszkolu dnia 20 stycznia 2011 roku odbyła się Choinka Noworoczna. Rozpoczęliśmy ją punktualnie o 10.00, kiedy to na salę przedszkolną, wielkimi krokami z ogromnymi butami i czerwonym nosem, wszedł PAN KLAUN.


Został on przywitany z wielkim entuzjazmem przez grono fantastycznych postaci, wyrwanych z tysiąca bajek, czyli naszych przeuroczych przedszkolaczków, którzy na kilka chwil stali się kimś zupełnie innym. W kolorowych strojach, przy muzyce, konkursach i tańcach, przy pysznym poczęstunku i w super nastrojach wszyscy bawiliśmy się całe przed i popołudnie. Na specjalnych straganikach dzieciaki pięknie i kolorowo ozdabiały ciasteczka, tworzyły niespotykane maski karnawałowe oraz poddawały się malowaniu twarzy. Spod ręki Pani Mikołajowej wyłaniały się motylki, spider many, klauny, urodziwe księżniczki i inne ciekawe postacie. Pod koniec uroczystości do przedszkola dotarł Święty Mikołaj z prezentami dla wszystkich maluchów - bo wszystkie, jak obiecywały w zeszłym roku, były grzeczne. :) :) :)
Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy, także i nasza wspaniała noworoczna choinka dobiegła końca, wszyscy grzecznie pożegnaliśmy naszych zabawnych gości i wróciliśmy do rzeczywistości, ale na pewno tegoroczny bal na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 

 


 

 

Jasełka w Słoneczkach

W dniu 23 grudnia 2010 roku o godzinie 14.30 w grupie "Słoneczek" odbyło się uroczyste przedstawienie jasełkowe.

Przedszkolaki wraz z wychowawcą oraz rodzicami do występu przygotowywały się kilka tygodni. Piękna scenografia, oprawa muzyczna, kolorowe stroje, a przede wszystkim nasze maluchy przeżywające magię Bożego Narodzenia, były powodem, dla którego warto było nas odwiedzić w tym szczególnym dniu.

Marzenna Koniecko PM nr 4

 

 

 


 

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE W PSZCZÓŁKACH

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Ludzie sobie bliscy gromadzą się przy wspólnym stole, dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. W przedszkolu także jest to okres wyjątkowy. Dzieci z wielkim wzruszeniem ubierają choinkę, własnoręcznie wykonują ozdoby i czekają na przyjście Mikołaja, bo właśnie z prezentami najbardziej kojarzą im się Święta Bożego Narodzenia. Dlatego w tym roku chciałyśmy, aby nasi nawet najmłodsi wychowankowie dowiedzieli się, że najważniejszą osobą na którą wszyscy czekają jest maleńki Jezus.

Chcąc przybliżyć dzieciom historię narodzenia Jezusa przeprowadziłyśmy z nimi cykl zajęć związanych z tradycjami świąt Bożego Narodzenia. W trakcie, których wspólnie stroiliśmy naszą salę, ubieraliśmy choinkę i uczyliśmy się kolęd. Następnie z niecierpliwością czekałyśmy dnia „Spotkania Opłatkowego”, kiedy Maluszki po raz pierwszy miały wystąpić przed publicznością. Podczas tego spotkania przedszkolaki przedstawiły króciutki program artystyczny, który został nagrodzony gromkimi brawami. W powietrzu czuć było „ducha” nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Dzieciaki, wraz z dorosłymi złożyli sobie życzenia, zdrowych, pogodnych i pełnych miłości świąt. Wzruszeń dopełniło wspólne śpiewanie kolęd i dzielenie się opłatkiem.
Gratulujemy maluszkom odwagi i życzymy aby Nowonarodzona Dziecina obdarzyła je zdrówkiem i otaczała swoją opieką w nadchodzącym Nowym Roku!

 

 

 


 

 

 

Jasełka w Stokrotkach

"To było na Ziemi... najpiękniejsza, najradośniejsza noc - ze śpiewem aniołów, pokłonem pasterzy i Mędrców ze Wschodu, ze szczęściem Maryi i Józefa, wpatrzonych w Bożą Dziecinę, która przyszła na świat by zbawić każdego z nas. Ta noc wspomnień i blask pierwszej gwiazdy rozjaśniają życie, dodają sił i nadziei. Co roku z drżeniem serca bierzemy do ręki biały opłatek. "Niebo - Ziemi, Ziemia - Niebu, wszyscy wszystkim ślą życzenia".


Tymi słowami w dniu 22 grudnia 2010 roku rozpoczęło się uroczyste przedstawienie jasełkowe w grupie "Stokrotki". Na tle pięknej scenografii we wspaniałych strojach dzieci śpiewały kolędy, odgrywały scenki z narodzin małego Jezusa. Dzieciom - małym artystom należą się wielkie brawa za występ, a Rodzicom za piękne przygotowane stroje.

Jadwiga Pieńczykowska PM nr 4

 

 


Jasełka w Krasnoludkach

"Jest taki dzień..." Czekają na niego zarówno dzieci, jak i dorośli - to Boże Narodzenie. Jest to wielkie wydarzenie zarówno w domu, jak i w przedszkolu. W związku z tym, wspólnie z dziećmi przygotowujemy się do świąt. Przygotowania polegają na przystrojeniu naszej sali, ubraniu choinki, zrobieniu świątecznych stroików, malowaniu i kolorowaniu obrazków związanych z tradycjami świątecznymi. Kulminacyjnym wydarzeniem naszych przygotowań do świąt jest coroczne wystawianie jasełek.

Przygotowujemy się do nich bardzo solidnie: wspólnie uczymy się ról, omawiamy poszczególne postacie, ich charakter, sposób wysławiania się, a także obmyślamy stroje dla małych aktorów (stroje, zgodnie z naszymi sugestiami, przygotowują rodzice).
W tym roku nasze jasełka nosiły tytuł "Boże Narodzenie przychodzi cichutko...". Wspólnie zadbaliśmy o odpowiednią scenografię, nastrój. Przedstawienie tym razem także się udało, goście dopisali, były brawa dla dzieci. Po przedstawieniu - same przyjemności - złożenie życzeń bożonarodzeniowych oraz wspólne kolędowanie. Spotkanie przebiegło w miłej i podniosłej atmosferze.

Jadwiga Zalewska PM nr 4

 

 

 


 

Jasełka w Biedronkach

Zrodzony na sianie, w półmroku stajenki, śpi w ramionach Marii Jezus malusieńki. Świętą noc złocista gwiazda opromienia. Gromadzą się wokół przyjazne stworzenia. Lulajże Jezuniu snem cichym, szczęśliwym. Obdarz nas radością i szczęściem prawdziwym.

Tymi słowami rozpoczęły się 20 grudnia 2010 r. uroczyste jasełka w grupie „Biedronki”. Dzieci przedstawiły scenki z narodzin Jezusa. Atmosfera tego dnia była niesamowita! Począwszy od scenerii, poprzez oryginalne stroje i co najważniejsze wspaniałe wcielenie się dzieci w prezentowane postacie. Bo czy może być coś bardziej wzruszającego od maleńkich pastuszków przynoszących swe dary do szopki? Aniołków i królów, którzy mimo zaledwie kilku lat nie tracą nic ze swojego majestatu? Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale.


Recytacja wierszyków przeplatana była pięknymi kolędami. Rodziców rozpierała duma, kiedy tak podziwiali talent swoich pociech. Przygotowanie i prezentacja Jasełek nagrodzone zostały gromkimi brawami. Jasełka obejrzeli rodzice, dziadkowie, oraz zaproszeni goście.
Na zakończenie nie zabrakło wigilijnego opłatka i świątecznych życzeń. Pani Dyrektor wraz z wychowawcą złożyła wszystkim życzenia, a zebrani podzielili się symbolicznym opłatkiem.

Monika Sadowska PM nr 4

 

 


 

 

Mikołajki

Grudzień już, już prezentów czas
i Mikołaj ukochany będzie pośród nas.
To już czas, to już czas,
prezenty przywieź nam.
My jesteśmy bardzo grzeczni,
oceń proszę sam.


6 grudnia 2010 roku, dzieciaki z naszego przedszkola od samego rana nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczka corocznego gościa, wiedziały bowiem, że i w tym roku Święty Mikołaj nie zapomni o naszym przedszkolu...


I rzeczywiście przybył… starszy pan z długą białą brodą, w czerwonej czapie i długim płaszczu w tym samym kolorze. Miał jeszcze coś - wielki worek na plecach. Swoje wejście jak na Mikołaja przystało rozpoczął niezawodnym ho, ho, ho!
Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Został powitany specjalnie na tę okazję przygotowaną piosenką i gorąco zaproszony przez dzieci do zabawy, tańca i śpiewu. Po wesołych pląsach każde dziecko dostało piękny, czekoladowy kalendarz i paczuszkę ze słodyczami.
Mikołaj przyniósł również prezenty dla całej grupy. Z jego worka wyłaniały się samochody, lalki, wózki, kołysanki, puzzle i różne inne kolorowe zabawki.
Dziękujemy Mikołaju i zapraszamy za rok!

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 


 

 

Andrzejki w "Biedronkach"

W piątek 26 listopada 2010 r. w grupie „Biedronki” odbyły się andrzejkowe wróżby. W tym dniu dzieci poznały zwyczaje i obrzędy ludowe związane ze świętem andrzejkowym. W salach widniały tajemnicze dekoracje, na stołach zapalone świece. Dzieci uczestniczyły w licznych wróżbach, konkursach, oraz zabawach tanecznych nad którymi czuwały cyganki- nauczycielki.

Monika Sadowska PM nr 4

 

 

 


Mały Cyrk w naszym przedszkolu

Nasze przedszkole odwiedzają czasami ciekawi goście, aktorzy i artyści. Tym razem swoją obecnością zaszczycili nas artyści cyrkowi, którzy przygotowali dla dzieci wspaniały pokaz m.in. kręcenia hula -hop, żonglerki, iluzji i tresury. Jak to w prawdziwym cyrku, nie zabrakło też klauna, który z jednakowym wdziękiem czarował, żartował i ..... przewracał się na małym rowerzyku :). Kilkoro dzieci spróbowało swoich sił w kręceniu hula-hop i iluzji, a efekty ich starań zaskoczyły nas wszystkich.

Anna Filipkowska PM nr 4

poniedziałek, 30 stycznia 2012 23:19

2009-2010

Untitled document

2009-2010

 


 

 

Drodzy Rodzice i Dzieci!

Życzymy Wam gorących dni, miłego, ale przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Korzystajcie z dobrodziejstw natury, ale uważajcie wszędzie, gdziekolwiek będziecie wypoczywać. Nabierajcie sił i energii do dalszej pracy w następnych wyższych już grupach i klasach. Bądźcie rozsądni wszędzie tam, gdzie będziecie tak abyśmy mogli się spotkać wszyscy razem po wakacjach. Mamy nadzieję, że podczas tegorocznych wakacji przeżyjecie wiele pięknych dni, spotkacie samych dobrych ludzi, będziecie mieli możliwość oddawać się swym pasjom i rozwijać zainteresowania. Nie powinien to jednak być czas beztroski. Nie możecie zapomnieć, że lato to również okres, kiedy jesteście narażeni na wiele niebezpieczeństw. Apelujemy przy tym do dzieci, aby, bawiąc się i wypoczywając, nie zapominały o zasadach bezpieczeństwa. Tylko bezpieczne wakacje mogą być radosne i udane. Pamiętajcie, że radość i zabawa nie mogą oznaczać bezmyślności!!!

Rodzicom życzymy dużo wytrwałości, cierpliwości i sukcesów w tej trudnej drodze wychowawczej, oraz wiele radości z Waszych dzieci.
Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

 

 


Przy Miejskim Przedszkolu nr 4 w Grajewie

 

 


 

Próbna ewakuacja

29 czerwca w naszym przedszkolu odbyły sie ćwiczenia przeciwpożarowe. Wszystkie dzieci wraz z nauczycielami i pracownikami przedszkola musiały jak najszybciej ewakuować się na zewnątrz. Celem takich akcji przygotowywanych i omawianych ze Strażą Pożarną jest przygotowanie dzieci, a także pracowników do właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia. Przede wszystkim zachowanie spokoju, szybkie i bezpieczne opuszczenie budynku. Systematyczne przeprowadzanie ewakuacji na pewno nauczy dzieci właściwego postępowania w razie faktycznego zagrożenia.

Dla wzbogacenia całej akcji towarzyszyła nam Straż Pożarna.
Dzieci mogły z bliska oglądać wozy strażackie i sprzęt pożarniczy. Usiąść w samochodzie strażackim, przymierzyć hełm i mundur strażaków, spróbować potrzymać wąż strażacki. Z zaciekawieniem słuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka i akcjach ratowniczo - gaśniczych. Przedszkolaki dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych lub ratują zwierzęta. Wizyta była dobrą okazja do przypomnienia dzieciom numerów alarmowych do Straży Pożarnej 998 i 112.

Joanna Narolewska; Anna Filipkowska PM nr 4

 

 


"Już żegnamy się..."

„Witamy serdecznie tu zebranych gości
W tym dniu pełnym smutku i pełnym radości.
Martwimy się wszyscy i łza w oczy kole,
Bo czas już na zawsze opuścić przedszkole…”

Uroczystym polonezem oraz tymi właśnie słowami starszaki z grupy „Stokrotki” rozpoczęły swój pożegnalny program artystyczny dla rodziców. W programie oprócz tańca znalazły się wiersze i piosenki. Uroczystość wypadła świetnie, było trochę poważnie, trochę smutno, ale i trochę wesoło, nie zabrakło także łez – ze wzruszenia i żalu, bo dla siedmiolatków skończył się właśnie pierwszy etap edukacji. Już nigdy nie będą beztroskimi, ciekawskimi przedszkolakami … - ale taka jest kolej rzeczy – teraz przez wiele lat będą uczniami.


Po części artystycznej Pani Dyrektor podziękowała dzieciom za przedstawienie i życzyła sukcesów na dalszym szczeblu edukacji, jakim będzie szkoła. Absolwenci otrzymali pamiątkowe książeczki, a także dyplomy ukończenia przedszkola. Miłą pamiątką, która przypominać będzie dni spędzone w przedszkolu jest płytka ze zdjęciami dzieci, na której zobaczyć można naszych absolwentów w różnych sytuacjach życia przedszkolnego na przestrzeni 2 lat: jako nieporadnych maluszków w czasie zabaw w sali, jako uczestników imprez i uroczystości przedszkolnych, czy uczestników wycieczek. Przeglądając te zdjęcia nachodzi refleksja – gdzie się podziały te zapłakane oczka maluchów, wyczekujących w pierwszych przedszkolnych dniach mamy i taty. Nie ma! Jest wygadana, czytająca, rozśpiewana grupa „Stokrotek”, tuz przed przekroczeniem progu szkoły.
Smutne są rozstania, ale wiemy przecież, że jedne z naszych dzieci opuszczają przedszkole, a z kolei inne już rosną by za rok, dwa jak zwykle wypełnić je gwarem.
Tymczasem życzymy naszym absolwentom radosnych, słonecznych wakacji, dużo uśmiechu, a od września sukcesów i wielu nowych ciekawych doświadczeń.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


Przedwakacyjna wycieczka

 

Okres przedwakacyjny sprzyja wycieczkom. Na jedną z nich dnia 22 czerwca 2010 roku wybrały się dzieci z grup „Słoneczka” i „Stokrotki”. Odwiedziły Komendę Powiatowej Policji oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.

Pierwszym etapem naszej wycieczki była Komenda Powiatowa Policji. Na policyjnym parkingu dzieci zobaczyły pokaz radiowozów niezbędnych w pracy Policji oraz tresurę policyjnego czworonoga. Dzieci były bardzo spontaniczne, wszystkiego ciekawe i dociekliwe. Podczas oglądania policyjnego radiowozu duże zainteresowanie wśród nich wzbudziło miejsce dla osoby zatrzymanej. Ponadto mundurowi zorganizowali wycieczki po terenie naszej nowej komendy, podczas których zapoznali najmłodszych ze specyfiką pracy w Policji. Pokazali dzieciom tymczasowe pomieszczenie dla osób zatrzymanych i opowiedzieli o pracy policjantów z różnych wydziałów. W sali konferencyjnej maluchy poznały sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy stróżów prawa oraz mogły odcisnąć swoje linie papilarne na do tego przeznaczonym papierze. Przedszkolakom aż „świeciły się oczy”, gdy mogły dotknąć, a nawet przymierzyć niektóre elementy umundurowania i indywidualnego wyposażenia policjanta do służby.
Po opuszczeniu komendy udaliśmy się do położonej w sąsiedztwie KP PSP, gdzie powitał nas Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. Celem wizyty było zapoznanie uczniów z bazą Powiatowej Straży Pożarnej, a także z obowiązkami i pracą strażaków, docenienie ich trudu i zaangażowania. Panowie strażacy pokazali nam wóz strażacki i jego wyposażenie - sprzęt do ratowania ludzi uwięzionych w samochodach po wypadku oraz do gaszenia pożarów. Każde dziecko mogło potrzymać wąż strażacki, a nawet „poudawać”, że gasi ogień. Pokaz wzbudził wśród dzieci duże zainteresowanie i ku ich zaskoczeniu dowiedziały się, że Państwowa Straż Pożarna nie jeździ tylko do pożarów, ale ma również inne ważne obowiązki takie jak pomoc i ratowanie życia z wypadku, likwidowanie gniazd os i szerszeni, a nawet ściąganie kotka z dachu.

Wróciliśmy do przedszkola zmęczeni, ale zadowoleni. Wycieczka była bardzo udana, uczestnicy usatysfakcjonowani, a Policjanci oraz Strażacy bardzo mili i skrupulatni. Serdecznie dziękujemy za tak miłe przyjęcie i poświęcony nam czas.
Szczególnie jesteśmy bardzo wdzięczni i dziękujemy tacie Mateuszka Szymanowskiego z grupy „Stokrotek” za zaproszenie i zorganizowanie nam tak udanej wycieczki.

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 

 


 

 

 

Świętujemy Dzień Dziecka

Tradycyjnie, jak co roku o tej porze w naszym przedszkolu odbywa się wiele imprez związanych z Dniem Dziecka. W tym roku również zapewniliśmy naszym pociechom mnóstwo atrakcji.

W poniedziałek dzieci z grup „Słoneczka”, „Krasnoludki” i „Stokrotki” pojechały do Łomży do Teatru Lalek i Aktora na przedstawienie „Kopciuszek”.
We wtorek wszystkie dzieci brały udział w zabawie, na której przygrywał nam zespół DYNAMIC. Ten dzień na bardzo długo zapisze się w naszej pamięci – śmiechy, żarty, zabawy, gry i tańce towarzyszyły wszystkim uczestnikom.
W środę starszaki z grupy „Stokrotki” wybrały się do kina na film „Alvin i wiewiórki”, natomiast pozostałe przedszkolaki tego dnia oglądały teatrzyk pt: „Zaczarowany młynek”.
Cały tydzień poświęcony był dzieciom - by poczuły się ważne i wyjątkowe. Życzymy wszystkim przedszkolakom dużo uśmiechu i miłości.

Dziękujemy tatusiowi Oliwii z grupy „Słoneczka” - Panu Sławomirowi Zabora za przygotowanie nam wspaniałej zabawy oraz MAMOM, które zechciały towarzyszyć nam w wycieczce do Teatru Lalek w roli opiekunek – Paniom: Dorocie Szymanowskiej oraz Ewie Organek ze „Stokrotek” i Monice Rorbach oraz Karolinie Niebrzydowskiej ze „Słoneczek”.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

 

Dzień Matki w "Biedronkach"

Dzieci z grupy „Biedronek” z Miejskiego Przedszkola Nr 4 w Grajewie zaprosiły swoje mamy z okazji Dnia Matki. Wystąpiły ze specjalnym programem artystycznym. Były pięknie recytowane wiersze, śpiew i tance z dedykacją dla wszystkich mam oraz wręczanie upominków w postaci laurek.

Mamy były wzruszone i zachwycone, a radość ze wspólnej zabawy czerpali wszyscy.

Marzenna Koniecko PM nr 4

 


Dzień Matki w "Krasnoludkach"

 

„… Życzymy mamie, w dniu jej święta, by była zawsze uśmiechnięta i aby miała dla nas czas i kochała, kochała nas…” – takie słowa skierowali do mam „Krasnoludki”.

Dzieci z grupy „Krasnoludki” przygotowały mamom miłą niespodziankę w postaci przedstawienia artystycznego. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki po polski i angielsku. Spotkanie zakończyło się wspólnym tańcem dzieci ze swoimi mamami przy piosence „Serduszka dwa” i wręczeniem kolorowych laurek ż życzeniami.

Jadwiga Zalewska PM nr 4

 

 


Dzień Matki w "Pszczółkach"

 

27 maja najmłodsza grupa przedszkolaków „Pszczółki” obchodziła wyjątkowe święto - Dzień Mamy.

Z okazji tego święta dzieci przygotowały piosenki i wiersze oraz wspaniałe upominki. Występ zakończył wspólny taniec z mamą.

Joanna Narolewska PM nr 4

 

 


 

 

Dzień Matki w "Słoneczkach"

Grupa „Słoneczka” pamiętała o mamie w dniu jej święta. 27 maja odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki, w której wszystkie mamy zostały obdarzone szczególnym dowodem miłości.

Przedszkolaki zaprezentowały część artystyczną, w której wiersze i piosenki odzwierciedliły wdzięczność i szacunek należny każdej matce. Dzieci wręczyły mamie laurkę z serdecznymi życzeniami płynące z małych, ale jakże gorących serc.
Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze. U niejednej mamy na twarzy pojawiło się wzruszenie.

Jadwiga Pieńczykowska PM nr 4

 


"O złotą różdżkę Dobrej Wróżki

 

" Dnia 27 maja 2010 roku w sali klubowej Miejskiego Domu Kultury w Grajewie odbyły się eliminacje miejskie Konkursu Recytatorskiego dla Przedszkolaków "O złotą różdżkę Dobrej Wróżki".

Naszą placówkę reprezentowało troje dzieci: Zosia Ramatowska (Słoneczka) oraz Konrad Organek i Szymon Pieńkowski (Stokrotki). Celem konkursu było budzenie wrodzonego talentu dziecka do kreowania własnego świata poprzez żywe mówione słowo. Za udział w konkursie dzieci otrzymały książkowe upominki.

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 


"Portret osoby mi bliskiej"

 

Na początku maja 2010r. dzieci z grup – „Biedronki”, „Słoneczka”, „Krasnoludki” i „Stokrotki” brały udział w konkursie plastycznym pt. „ Portret osoby mi bliskiej” zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury w Grajewie. Prace wykonane były różną techniką plastyczną i przedstawiały osoby bliskie i zarazem bardzo ważne w życiu dzieci: babcie, dziadków, mamy, tatusiów, braci, siostry itd.

26 maja spośród wszystkich uczestników konkursu czworo dzieci z naszego przedszkola: Zuzanna Grygo, Paweł Ladziński (Biedronki), Natalia Grabowska (Słoneczka) i Patryk Szumski (Stokrotki) otrzymało wyróżnienia. Dzieci te zostały nagrodzone dyplomem, pluszakiem oraz piękną różyczką.

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 


Dzień Mamy i Taty w "Stokrotkach"

Dla małego dziecka mama i tata to najważniejsze w jego życiu osoby. W przedszkolu pomagamy dzieciom wyrazić ich miłość i szacunek do rodziców organizując między innymi uroczystość Dnia Matki i Ojca.

Dnia 26 maja do odświętnie udekorowanej sali przybyli wszyscy rodzice naszych „Stokrotek”. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. Zapanowała bardzo miła atmosfera, niejednej z mam spłynęła łezka ze wzruszenia i radości. Każde dziecko wręczyło swojej mamie i tacie laurkę i symboliczny kwiatek. Nie obyło się oczywiście bez uścisków, pocałunków i uśmiechu. Na koniec uroczystości przedszkolaki poprosiły swoich rodziców do wspólnego tańca przy piosence Urszuli Sipińskiej „Mam cudownych rodziców”.
Wszyscy byli zgodni, co do tego, że był to wyjątkowy i pełen wrażeń dzień, na który nasze pociechy przygotowywały się od dłuższego czasu, a wszystko to dla naszych KOCHANYCH RODZICÓW.
W imieniu całego personelu przedszkola składam wszystkim MAMOM I TATUSIOM wszystkiego najlepszego!

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 


"Czyste powietrze wokół nas"

 

W okresie 10 – 14 maja w naszym przedszkolu realizowany był program profilaktyki antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”. Koordynatorem programu była Pani Jadwiga Pieńczykowska, jego adresatami dzieci w wieku 5-6 lat z grup „Słoneczka”, „Krasnoludki” i „Stokrotki” oraz ich rodzice i opiekunowie, zaś odpowiedzialne za realizację – panie Jadwiga Pieńczykowska, Jadwiga Zalewska i Anna Filipkowska.

Nasze działania ukierunkowane były na kształtowanie prozdrowotnych postaw wychowanków wobec zjawiska palenia. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Wykazały dużą wiedzę na temat palenia tytoniu i jego skutków. Stosowane zabawy ruchowe, tematyczne zainspirowały ich wyobraźnię. Efektem były prace plastyczne z hasłami antynikotynowymi oraz zaprojektowane z klocków pochłaniacze dymu papierosowego.
Realizowany program skłonił dwoje rodziców do zerwania z nałogiem tytoniowym, pozostałych z pewnością do refleksji nad swoim postępowaniem.

Jadwiga Pieńczykowska, Anna Filipkowska PM nr 4

 


Wycieczka do lasu

Jak twierdzi Stanisław Szuman – „małych dzieci nie można wychowywać w małych izbach – a to nie ze względu na zdrowie, dziecko ma być bezpośrednio na łonie przyrody…”.

Dlatego też 13 maja 2010 roku dzieci z grup „Stokrotek”, „Krasnoludków”, „Słoneczek” i „Biedronek” wybrały się na autokarową wycieczkę do Leśnictwa Podlasek. Na miejscu czekał już na nas Pan leśniczy Robert Madejek, który pokazał dzieciom, w jaki sposób można określić wiek drzewa oraz jak zmierzyć jego wysokość. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, są świadomi, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Największą jednak frajdę sprawiło dzieciom pieczenie kiełbasek nad ogniskiem, nawet te z „pełnym brzuszkiem” chętnie sięgały po patyk. Umęczeni, ale też bardzo szczęśliwi i bogatsi o nowe wiadomości wróciliśmy do naszego przedszkola.
Dyrekcja, nauczycielki i dzieci serdecznie dziękują Nadleśnictwu Rajgród, a zwłaszcza Panu leśniczemu Madejek za okazaną pomoc w organizacji wycieczki. Była to dobra okazja do radosnego przeżycia oraz urozmaicenia codziennego dnia. Takie wycieczki przyrodnicze stwarzają również okazję do kształtowania wrażliwości estetycznych, jako zdolności przeżywania piękna i potrzeby obcowania w nim oraz właściwego stosunku do świata żywego.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


„Mini hula – hop”

Pewnego majowego ranka w naszym przedszkolu odbyło się widowisko rozrywkowe pod wyżej wymienionym tytułem.

Pojawili się na nim nietypowi goście, którzy swoimi niesamowitymi umiejętnościami zachwycili i wprawili w znakomity humor wszystkich widzów.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

XII Bieg Wilka z naszym udziałem.

Dnia 8 maja 2010 roku w Grajewie odbył się XII Międzynarodowy Uliczny Bieg Wilka. Na starcie stanęło w tym roku ponad 900 uczestników. Wśród zawodników nie zabrakło dzieci z naszego przedszkola.

Jedno z nich – Michał Cimoch z grupy „Stokrotek” zajął II miejsce w biegu na 200m. GRATULUJEMY!!!

Anna Filipkowska PM nr 4


"Czyste powietrze wokół nas"
PROGRAM PRZEDSZKOLNEJ EDUKACJI ANTYTYTONIOWEJ
„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Drodzy Rodzice !
Informujemy, iż Przedszkole Miejskie Nr 4 w Grajewie wraz z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Grajewie rozpocznie wdrażanie Krajowego programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”.


W ramach realizacji „Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce” w roku szkolnym 2009/2010 Państwowa Inspekcja Sanitarna rozpoczyna realizację II edycji Krajowego programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Na poziomie krajowym Program został zainicjowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu. Został opracowany przez zespół ekspertów zajmujących się problematyką tytoniową i jest odpowiedzią na stale obniżający się wiek dzieci eksperymentujących z tytoniem oraz powszechność biernej inhalacji jego dymu od momentu poczęcia.Program jest skierowany do najstarszych grup przedszkolaków - 5 - 6 latków, ich rodziców i opiekunów. Składa się z zajęć, które są skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dziecka przez zabawy twórcze, tematyczne, grupowe, konstrukcyjne. Na zajęciach dzieci wykonują odpowiednie rysunki, których celem jest uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego. Dzieci wykonują ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. W wyniku tych zajęć dzieci mogą usystematyzować swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, zastanowić się, w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy jest się narażonym na wdychanie dymu z papierosa.

GŁÓWNE CELE PROGRAMU:
1. Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
2. Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają
w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń
Zajęcia pobudzają ciekawość życiową dzieci i systematyzują ich wiedzę na temat szkodliwości palenia, dzieci uczą się radzenia sobie w sytuacjach trudnych i szkodliwych. Wprowadzenia wychowania antynikotynowego, jako części wychowania zdrowotnego dla tej grupy wiekowej stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu działań edukacyjnych na rzecz kształtowania świadomych postaw antynikotynowych dzieci przedszkolnych.

METODYKA REALIZACJI PROGRAMU:

1. Realizowane treści są zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz dostosowane do rozwoju poznawczego, aktywności i potrzeb dziecka.
2. Zajęcia mają charakter warsztatowy, gdyż ta forma dostarcza dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie i zgodnie z zasadami nowoczesnej edukacji zdrowotnej akcentuje aktywny udział dzieci w procesie uczenia się.
3. Zajęcia prowadzone są metodami aktywizującymi:
- umożliwiającymi wchodzenie w rolę,
- kształtującymi umiejętności wyszukiwania informacji, analizowania i rozwiązywania
problemów,
- kształtującymi umiejętności właściwego rozumienia i interpretacji terminów i symboli
4. Działania koncentrują się na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływanie na wiele zmysłów.

PROFILAKTYKA ANTYTYTONIOWA
O istotnej potrzebie edukacji dzieci nt. szkodliwości używki świadczą wyniki prowadzonych badań: - w Polsce codziennie zaczyna palić pół tysiąca dzieci,
- rocznie palenia próbuje około 180 tys. nieletnich,
- do ukończenia 11 r.ż. ⅓ dzieci ma już za sobą eksperymentowanie z paleniem,
- wśród piętnastolatków ¼ pali regularnie,
- dzieci w Polsce wypalają rocznie 3 – 4 mld papierosów,
- 4 mln dzieci wdycha biernie dym tytoniowy w domu lub miejscach publicznych,
- w 67% gospodarstw domowych dzieci narażone są na dym tytoniowy.

Realizacja programu gwarantuje wszechstronne podejście do profilaktyki antytytoniowej - wpływa nie tylko na dziecko, ale także na jego rodzinę oraz personel przedszkola, czyli osoby z którymi przedszkolak spędza najwięcej czasu i które na tym etapie życia są dla niego autorytetem. Istotnym elementem interwencji jest nacisk na znajomość, umiejętność werbalizowania
i egzekwowania swoich praw przez dzieci, w tym prawa do zdrowia czy ochrony przed przemocą (np. wymuszonym biernym paleniem), dlatego po raz pierwszy patronat nad działaniami PIS objął Rzecznik Praw Obywatelskich. Ponieważ palą koledzy, starsze rodzeństwo, rodzice - przykład jest zaraźliwy - również ten zły. Edukacja antynikotynowa staje się niezbędnym elementem wychowania społecznego, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę zjawisko biernego palenia.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym bierne palenie oznacza między innymi:
• zmniejszoną gotowość szkolną,
• zaburzenia rozwoju psychoruchowego,
• zaburzenia zachowania dziecka,
• zwiększoną częstość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego,
• zmniejszenie odporność immunologicznej organizmu;
Dorośli nie zdają sobie sprawy, że paląc narażają swoje dzieci na choroby związane z nałogiem tytoniowym.
Z badań wynika, że w Polsce ponad 4 mln dzieci w wieku od 0- 14 lat wzrasta w „atmosferze biernego palenia”. Dzieci te trzy i pół razy częściej zapadają na choroby układu oddechowego. Bierne palenie wpływa na młody organizm wielokierunkowo i w sposób złożony.
Bierny palacz wdycha zalegający w pomieszczeniu dym, jego strumień boczny, w którym stężenie substancji rakotwórczych jest 50 razy większe niż w strumieniu głównym. Tak, więc biernie palenie może być bardziej niebezpieczne od czynnego. Walce z biernym paleniem nie sprzyjają nieprawidłowe wzorce zachowań społecznych, rzadko jest, bowiem ono postrzegane w kategoriach zagrożenia. Palenie przy dzieciach jest prawie normą. Walka z nałogiem palenia papierosów jest bardzo trudna, trzeba, więc uczynić wszystko, co możliwe, aby przez odpowiednią profilaktykę ustrzec przed nim dzieci. Do podstawowych metod wychowania przeciw tytoniowego należy dawanie właściwego przykładu, który działa na wszystkie strony psychiki dziecka, w celu skłonienia go do chęci upodobnienia się do osoby niepalącej. Widzimy, więc jak ważną i potrzebną jest edukacja antynikotynowa od najmłodszych lat.Warto podkreślić, że program antynikotynowy nie jest wymierzony przeciwko rodzicom, którzy są palaczami, lecz ma za zadanie zwrócić ich uwagę na zjawisko biernego palenia, na dzieci, dla których bierne palenie oznacza m.in. zwiększoną częstość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego, zaburzenia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia zachowania dziecka, zmniejszoną gotowość szkolną, mniejszą odporność na infekcje itp.
Nie chodzi o to, by wytworzyć w dzieciach obrazu rodzica-palacza jako złego człowieka, lecz by uświadomić im, iż sama czynność palenia papierosów przez palacza powoduje zagrożenie zdrowia własnego i innych osób, które wdychają dym tytoniowy.

O CZYM RODZCE PAMIĘTAĆ POWINNI
Szanowni Rodzice, pamiętajcie, że programy profilaktyczne realizowane w przedszkolach, a później w szkołach to nie wszystko! W dużej mierze to od Was zależy, czy Wasze dzieci będą miały w przyszłości problem z zażywaniem substancji psychoaktywnych, czy też nie.

Dlatego pamiętajcie, aby:
• pokazać dobry przykład swoim zachowaniem,,
• spędzać z dzieckiem dużo czasu – jednak nie ilość a jakość się liczy!
• umieć słuchać uważnie tego, co ma do powiedzenia dziecko,
• rozmawiać z dzieckiem o świecie, nawet na trudne tematy,
• ustalać ścisłe reguły dotyczące palenia i picia w domu,
• prowadzić wraz z dzieckiem ocenę tego, co oferują media, ponieważ środki masowego przekazu (reklamy, filmy) są dla dzieci głównym środkiem informacji na temat picia alkoholu, palenia papierosów i używania narkotyków,
• pomagać dzieciom w kształtowaniu pozytywnego wizerunku własnej osoby poprzez zachęcenie do pracy nad sobą oraz unikanie porównywania ich z innymi. Negatywne wyobrażenie o sobie sprzyja używaniu środków psychoaktywnych, pozytywny stosunek do własnej osoby uodparnia na presję społeczną.
• zachęcać dziecko do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu. 


"Śmieci mniej, ziemi lżej!!!"

Pod takim hasłem 23 kwietnia w naszym przedszkolu odbyła się akcja „Sprzątanie świata”. Świat przedszkolaków to najbliższe otoczenie i dlatego bardzo chętnie dzieci sprzątały plac przedszkolny i teren wokół przedszkola.

Zaopatrzone w gumowe rękawiczki oraz foliowe worki zbierały papierki i inne śmieci pozostawiane przez niedbałych przechodniów. Oczyszczały pobliskie trawniki i chodniki. Zebrane i posegregowane śmieci zostały wrzucone do specjalnych kontenerów. Wielkie sprzątanie poprzedził cykl zajęć o tematyce przyrodniczo-ekologicznej, na których dzieci dowiedziały się, jakie niebezpieczeństwa zagrażają środowisku przyrodniczemu, gdy nie będziemy o nie dbać. Akcja ta jest jednym z zadań zapisanych do realizacji w nowej podstawie programowej wychowania przedszkolnego, dzięki niej dzieci już w przedszkolu uczą się, że śmieci powinny znajdować się w koszach i, że niektóre z nich mogą być przetwarzane i wykorzystane powtórnie.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


"Mama, tata i ja" - eliminacje miejskie

Dnia 22 kwietnia 2010 roku w Miejskim Domu Kultury w Grajewie odbyły się miejskie eliminacje do XVIII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej pt.: „Mama, tata i ja”.

Nasze przedszkole reprezentowali:
- Klaudia Sochacka (grupa „Stokrotki”)
- Michał Cimoch (grupa „Stokrotki”)
- Natalka Grabowska (grupa „Słoneczka”)
- Aleksandra Szatyłowicz (grupa „Krasnoludki”)
- Patrycja Zawistowska (grupa „Biedronki”)
Natalka Grabowska i Michał Cimoch za swój występ otrzymali tytuł laureata. Gratulujemy!

Anna Filipkowska PM nr 4

 


"Przedszkolaki oddały cześć"

14 kwietnia dzieci z grup „Stokrotki” i „Słoneczka” wraz ze swoimi wychowawczyniami Jadwigą Pieńczykowską i Anną Filipkowską udały się przed Pomnik Niepodległości.

Przedszkolaki zapaliły znicze i po raz kolejny oddały cześć tragicznie zmarłym w katastrofie koło Smoleńska.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


"Żałoba w przedszkolu"

„Są takie chwile i tragedie, w których żadne słowa, gesty nie oddadzą tego, co czujemy…”

Dnia 12 kwietnia 2010r. dzieci z naszego przedszkola wraz z Panią Dyrektor i nauczycielkami minutą ciszy oddały hołd wszystkim zmarłym w tragicznej katastrofie lotniczej w okolicy Smoleńska - Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu wraz z małżonką oraz pozostałym pasażerom. Zanim doszło do tej chwili wychowawczynie starszych grup zorganizowały w swoich salach pogadanki na temat sobotniego wydarzenia, uwzględniając przy tym możliwości i poziom rozwoju dzieci.

Łączymy się w żalu i modlitwie z Rodzinami oraz Najbliższymi Ofiar.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


"Mama, tata i ja"

31 marca w naszej placówce odbył się Konkurs Piosenki Przedszkolnej. Celem konkursu była, m.in. prezentacja dorobku artystycznego dzieci w wieku przedszkolnym oraz popularyzacja polskiej piosenki przedszkolnej i kompozycji adresowanych do dzieci najmłodszych.

Jury, w którym zasiadały panie: Dyrektor – Regina Grabowska, Anna Filipkowska, Jadwiga Pieńczykowska, Jadwiga Zalewska wyłoniło 5 wykonawców, którzy będą reprezentować nasze przedszkole podczas miejskich eliminacji do XVIII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej „Mama, tata i ja”. :
- Klaudia Sochacka (grupa „Stokrotki”)
- Michał Cimoch (grupa „Stokrotki”)
- Natalka Grabowska (grupa „Słoneczka”)
- Aleksandra Szatyłowicz (grupa „Krasnoludki”)
- Patrycja Zawistowska (grupa „Biedronki”)
Jak co roku imprezie towarzyszyły wspaniała zabawa i dobry nastrój. W nagrodę wszystkie dzieci otrzymały okolicznościowe dyplomy.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

 

 

Żegnaj zimo!

Wiosna to początek nowego cyklu życia, to pożegnanie długiej i trudnej zimy, to czas budzenia się do życia, czas zasiewów i czekania na plony. Dawniej ludzie wierzyli, że pewne obrzędy magiczne przyśpieszą jej nadejście. Jednym z tych zwyczajów zachowanych do dzisiaj jest topienie lub palenie marzanny.

Aby tradycji stało się zadość 22 marca dzieci z naszego przedszkola również brały udział w słowiańskim zwyczaju palenia marzanny, przywołując w ten sposób długo oczekiwaną wiosnę. Za wykonanie kukły odpowiedzialne w tym roku były grupy: Stokrotki i Pszczółki. Wszyscy już teraz z niecierpliwością czekamy na widok rozkwitających pączków na drzewach, pojawiających się kwiatów i latających bocianów.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

Dzień Babci i Dziadka

„Dziękujemy Wam dziadkowie,
To bardzo Wam się chwali,
Żeście nam rodziców
Tak dobrze wychowali!
Bez was smutny byłby świat!
Żyj nam babciu,
żyj nam dziadku
co najmniej dwieście lat!”


Dnia 22 stycznia w grupie 6-latków po raz pierwszy w historii przedszkola obchodzono Dzień Babci i Dziadka. Święto to jest doskonałą okazją do integrowania pokoleń na gruncie przedszkola.


Dzieci przygotowały się starannie do przyjęcia dostojnych i miłych gości, chcąc w ten sposób okazać im swoją miłość. Uroczystość rozpoczęły wiersze przeplatane piosenkami. Dziadkowie z dumą, a niejednokrotnie z łezką wzruszenia w oku podziwiali artystyczne wyczyny swoich pociech. Na pamiątkę radosnego spotkania wnuczęta wręczyły przygotowane upominki - laurki oraz własnoręcznie wykonane kalendarze, życząc dziadkom przynajmniej jaszcze 100 lat w zdrowiu i zadowoleniu. Dopełnieniem uroczystości były pamiątkowe zdjęcia, oraz serdeczne rozmowy przy kawie i słodkim torcie. Trudno powiedzieć, kto bardziej przeżywał: dostojni goście, wnuczęta czy my nauczyciele. Mimo to mamy nadzieję, że Dzień Babci i Dziadka już na stałe wpisał się do naszego kalendarza uroczystości przedszkolnych.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

Jak karnawał to karnawał

Karnawał to czas wspaniałej zabawy - zatem nie mogło się obyć bez balu w naszym przedszkolu. Zjawiły się na nim piękne wróżki i księżniczki, postacie z bajek i super bohaterowie, kowboje, czarodzieje i piraci. Dzieci chcą się utożsamiać z nimi, ponieważ imponują im swoją urodą, siłą lub odwagą. Bal w przedszkolu jest okazją, kiedy z pomocą rodziców mogą urzeczywistnić swoje marzenia.

W przepięknie udekorowanej sali wśród balonów i serpentyn przewijał się korowód przebierańców. Przy muzyce zespołu „Dynamic” tańcom nie było końca, a gdy zmęczeni po szaleństwach na parkiecie poszliśmy do swoich sal czekała nas słodka niespodzianka. Mimo to największą atrakcją był przyjazd Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Zanim jednak dzieci otrzymały podarki, musiały odpowiedzieć na pytania Mikołaja. A ten chciał wiedzieć, czy dzieci były grzeczne w tym roku, czy były dobre dla rodziców i czy chętnie przychodzą do przedszkola. Po tych zapewnieniach dzieci z naszej „czwóreczki” musiały jeszcze m. in. przyrzec Mikołajowi, że nie przestaną być dobre i posłuszne oraz, że będą się pilnie uczyć. Wówczas nastąpiła jedna z najmilszych chwil - wręczenie prezentów. To był niesamowity dzień pełen tańca i znakomitej zabawy!

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

"Bezpieczne ferie"

Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie przeprowadzili w naszym przedszkolu działania prewencyjne „Bezpieczne ferie”.

W trakcie nich zaznajomili dzieci z zasadami bezpiecznej zabawy na śniegu oraz uświadomili im, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas zimowego wypoczynku.

Komenda Powiatowa Policji przypomina dzieciom:
- nie wolno zjeżdżać na sankach głową w dół oraz w pobliżu ulicy lub chodnika,
- nie wolno uczestniczyć w kuligach organizowanych na ulicach,
- nie wolno chodzić i jeździć na zamarzniętym stawie bądź jeziorze,
- nie wolno rzucać śnieżkami w głowę,
- zawsze pilnuj się opiekunów,
- nie rozmawiaj z obcym,
- jeżdżąc na łyżwach korzystaj tylko ze specjalnych lodowisk.
W związku z nadchodzącym Dniem Babci i Dziadka dzieci otrzymały od policjantek specjalne laurki. Na odwrocie, których znajdują się ostrzeżenia, mające na celu chronić osoby starsze przed oszustami.


Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

PG nr 2 dla najmłodszych

Dnia 11 stycznia dzieci z grup: Biedronki, Słoneczka, Krasnale i Stokrotki wspólnie z paniami wybrały się do Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Grajewie na wystawianą przez uczniów tejże szkoły baśń „Kopciuszek”. Aktorami byli członkowie grupy teatralnej przygotowani przez nauczycielkę języka polskiego Panią Annę Niedźwiedzką.

Nasze maluchy były zauroczone i chociaż mamy kilkoro "brykających Tygrysków" to nikogo nie trzeba było uspokajać i każdy maluch dobrze wiedział, jak się zachować. Wszystkie dzieci z szeroko otwartymi ustami śledziły przygody Kopciuszka. Po powrocie do przedszkola dzieci pełne wrażeń przystąpiły do rysowania na temat baśni. Z tych prac powstała piękna, kolorowa książeczka, która wzbogaciła nasz kącik bajek. Dziękujemy bardzo Pani Dyrektor PG nr 2 Barbarze Ciszewskiej i Pani Annie Niedźwieckiej za zaproszenie i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne przedstawienie skierowane do małych odbiorców.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

Jasełka w grupie "Stokrotek"

Święta Bożego Narodzenia – są jak powszechnie wiadomo najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Nowy Rok napawa pewnym niepokojem a zarazem nadzieją na spełnienie oczekiwań, których nie udało się osiągnąć w latach poprzednich. W naszej placówce, jak co roku w związku z tymi pięknymi świętami przygotowywane są Jasełka.

Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Bożego Narodzenia. Pastuszkowie z wielkim przejęciem ogłaszali Narodzenie Pana, Aniołowie śpiewali piękne kolędy, trzej Królowie przynosili dary, a Józef z Maryją i Dzieciątkiem gościli wszystkich przynoszących podarunki nie spuszczając przy tym wzroku z nowo narodzonego Jezuska.
Przedszkolaki do przedstawienia przygotowywały się kilka tygodni, mimo to trud opłacał się, ponieważ były one niezapomnianym przeżyciem zarówno dla młodych aktorów, jak i ich rodziców.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

Jasełka w grupie "Słoneczek"

Jasełka Bożonarodzeniowe to kolejna uroczystość, która miała miejsce 22 grudnia w grupie "Słoneczka".

Na tle pięknej dekoracji w świąteczny nastrój wprowadziły dzieci przedstawiając Maryję, Józefa, Trzech Króli, Pastuszków i Aniołów. Udział Rodziców podczas wspólnego śpiewania kolęd, dzielnie się opłatkiem i składanie życzeń również przyczynił się do przeżywania wyjątkowej atmosfery zbliżających się świąt.

Jadwiga Pieńczykowska PM nr 4.

 


 

Jasełka w grupie "Pszczółek"

„Do Betlejem ciemną nocką
Idzie Józef z Matką Boską.
Gwiazdy świecą i mrugają,
Drogę jasno rozświecają.”

Tymi słowami 18 grudnia najmłodsza grupa przedszkolaków rozpoczęła przedstawienie jasełkowe.


Czy może być coś bardziej wzruszającego od maleńkich pastuszków przynoszących swe dary do szopki? Aniołków ubranych na biało z pięknymi skrzydełkami i królów, którzy mimo zaledwie trzech lat nie tracą nic ze swojego majestatu?
Małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy i wczucie się w role. Wspólnymi siłami stworzyli bardzo efektowne widowisko.
Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, dekoracje, a przede wszystkim wspólny opłatek i wzajemne życzenia, które zakończyły spotkanie, pozwoliły wszystkim wczuć się w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, pełną ciepła, radości i bliskości.

Joanna Narolewska PM nr 4

 


 

Jasełka w grupie "Biedronek"

Dnia 18 grudnia 2009 roku w Przedszkolu nr 4 w Grajewie odbyły się Jasełka. Aktorami były 4 - latki z grupy "Biedronek". Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowywały się do przedstawienia, z jeszcze większym zapałem odgrywały swoje role.

Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, śpiewanie kolęd i wspólny z rodzicami opłatek pozwoliły wszystkim wczuć się w atmosferę zbliżających się świąt.

Marzenna Koniecko PM nr 4.

 


 

Jasełka w grupie "Krasnoludków"

Jasełka w grupie "Krasnoludki" odbyły się 18 grudnia o godzinie 15.00.

Przygotowania do tej uroczystości trwały wiele dni. Wspólnie z dziećmi wybraliśmy utwór do inscenizacji, rozdzieliliśmy role i zabraliśmy się do solidnej pracy. Dzieci szybko nauczyły się swoich kwestii i rozpoczęliśmy próby przedstawienia. Uczyliśmy się też piosenek o tematyce świątecznej i pięknych polskich kolęd. Następnie przyszła kolej na dekorację sali. Staraliśmy się przystroić ją najpiękniej, jak potrafiliśmy. Ustawiliśmy dużą choinkę zakupioną przez panią dyrektor. Dzieci przyniosły piękne ozdoby choinkowe z domów, a w przedszkolu wykonaliśmy najróżniejsze cudaki. Wreszcie nadszedł oczekiwany dzień. Przybyli zaproszeni goście, odświętnie ubrani rodzice. Pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Przy zapalonych świecach i kolorowej choince dzieci przedstawiły jasełka "Srebrna gwiazda". Potem były życzenia i dzielenie się opłatkiem. Rodzice nie kryli wzruszenia, podziękowali za wystawione jasełka.

Jadwiga Zalewska PM nr 4.

 


Mikołaju, Mikołaju!!!!!!!!!!!!!
Tak nawoływały nasze dzieci, w poszukiwaniu Mikołaja.
Hoł, hoł, hoł - odpowiedział na powitanie do dzieci.


Już od samego rana przedszkolaki niecierpliwie nasłuchiwały, czy nie słychać gdzieś dźwięku dzwonka św. Mikołaja, na wizytę, którego czekały już od kilku dni. Pomimo braku białego puchu długo oczekiwany gość nie zawiódł dzieci i jak co roku w godzinach popołudniowych w asyście pomocniczki przybył do naszego przedszkola z workiem pełnym prezentów. Wcześniej przedszkolaki nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które z radością zaprezentowały teraz gościom. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej i podniosłej atmosferze. Po krótkiej wymianie zdań i końcowych zapewnieniach dzieci, że będą starały się zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu, Mikołaj obdarował je prezentami.

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 


 

Pasowanie na przedszkolaka

Pasowanie na przedszkolaka – to wyjątkowa uroczystość, która zagościła w grupie „Słoneczka” w dniu 19 listopada w Miejskim Przedszkolu nr 4 w Grajewie.

Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny rodzicom i zaproszonym gościom. Na tle pięknej dekoracji przedszkolaki ślubowały:
• zgodnie bawić się z innymi dziećmi
• dbać o porządek w sali
• używać czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam
• chętnie chodzić do przedszkola

Rodzice również złożyli obietnicę, iż:
• doceniać będą w dziecku to, co w nim najlepsze
• przytulać je
• słuchać uważnie, o czym mówi i często z nim rozmawiać
Pani dyrektor dotknięciem „czarodziejskiego ołówka” zamieniła każde dziecko w „prawdziwego przedszkolaka” wręczając im pamiątkowe dyplomy. Uroczystość przebiegła w miłej, wyjątkowej atmosferze.

Jadwiga Pieńczykowska PM nr 4

 


 

"Stokrotki" w Izbie Pamięci Ziemi Grajewskiej

Dnia 16 listopada 6-latki z naszego przedszkola wybrały się do nowo otwartej Izby Pamięci Ziemi Grajewskiej znajdującej się przy ulicy Ełckiej.

Po sali wystawowej oprowadził nas sam dyrektor IPZG pan Tomasz Dudziński. On też bardzo ciekawie opowiedział nam historię 9 Pułku Strzelców Konnych, na cześć, którego została zorganizowana wystawa. Pokazywał dokumenty, militaria i przedmioty z nim związane. Przedszkolaki były zachwycone eksponatami – umundurowaniem, bronią oraz przedmiotami, którymi w czasie wojny posługiwali się żołnierze tj.: menaszka, widelec, łyżka umieszczonych w gablotach, bądź na stelażach ekspozycyjnych. Dowodem dużego zainteresowania dzieci tematyką odległych i tym samym mało zrozumiałych dla nich czasów były często zadawane pytania.
W trakcie wizyty w muzeum spotkaliśmy się z redaktorami z Telewizji Polskiej, którzy poprosili przedszkolaków o wywiad. Dzieci chętnie podzieliły się swoimi spostrzeżeniami i zdobytą wiedzą.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

"Uratujmy Krainę Baśni"

Dnia 10 listopada odbyło się na terenie naszego przedszkola przedstawienie teatralne pt. „Uratujmy Krainę Baśni” w wykonaniu Teatru Lalek „Magik” z Białegostoku.

To już nie pierwsza wizyta tego teatru w naszym przedszkolu. Wszystkie przedszkolaki bawiły się doskonale i jak zwykle nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

Pasowanie na starszaka

Rzecz to wielka niesłychanie, gdy straszakiem się zostanie” – wiedzą o tym doskonale dzieciaki z grupy "Stokrotki", które 28 października 2009 roku zostały uroczyście mianowane z przedszkolaka na „prawdziwego starszaka”.

Zanim jednak doszło do tej ważnej chwili, dzieci pochwaliły się przed rodzicami pięknie recytowanymi wierszami oraz wesołymi piosenkami – oczywiście o przedszkolu! Po programie artystycznym nastąpił długo oczekiwany moment ślubowania. Najpierw ślubowanie złożyli rodzice, w którym obiecywali:
• zawsze mieć w pamięci, że moje dziecko jest unikalnym darem,
• słuchać uważnie, o czym mówi i często z nim rozmawiać,
• pamiętać, że każdy człowiek uczy się na błędach,
• doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze,
• przytulać je często,
• cieszyć się jego dzieciństwem,
Natomiast dzieci ślubowały między innymi, że będą dobrymi Polakami, dzielnymi i wzorowymi przedszkolakami, będą grzecznie się bawiły i pilnie uczyły, będą dbały o dobre imię swojej grupy i przedszkola oraz będą często się uśmiechać.
I wreszcie nadszedł moment, kiedy na prośbę dzieci, Pani dyrektor Regina Grabowska wzięła do ręki ogromny, kolorowy ołówek i każdego przedszkolaka pasowała na starszaka. Dzieci na pamiątkę otrzymały piękne dyplomy. Całe „pasowanie” minęło w radosnej atmosferze, bo jak śpiewały dzieciaki:
„… nasze przedszkole, to jedna rodzinka,
mały czy duży,
chłopczyk czy dziewczynka…”


Anna Filipkowska PM nr 4

poniedziałek, 30 stycznia 2012 23:19

2008-2009

Untitled document

2008-2009


Pożegnanie sześciolatków

 

Podsumowaniem imprez przedszkolnych jest zakończenie roku szkolnego i pożegnanie dzieci odchodzących do szkoły. W tym dniu starszaki z grup 0C i 0D zaprezentowały program artystyczny, żegnając przy tym dzieci młodsze i pracowników przedszkola.

 Podczas wystąpienia dzieci z humorem wspominały lata spędzone w przedszkolu jednocześnie prezentując swoje umiejętności recytatorskie przed zgromadzonym w salach audytorium. Wraz z gratulacjami z okazji ukończenia przedszkola wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki. Całość przebiegała w uroczystej i pełnej wzruszeń atmosferze. Łez nie zabrakło zarówno wśród rodziców jak i wychowawców. Po części artystycznej Dyrektor przedszkola Pani Regina Grabowska podziękowała za całoroczną współpracę wszystkim rodzicom, gratulowała dzieciom zdobycia dojrzałości szkolnej i życzyła powodzenia w szkole oraz miłych i bezpiecznych wakacji.
Po uroczystości dzieci udały się na zasłużony wypoczynek!

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 

 


"Policjant - nasz przyjaciel"

 

09 Już od 4 lat na zajęciach grupowych nauczycielki naszego przedszkola realizują program „Bezpieczny przedszkolak” i jednocześnie kładą ogromny nacisk na szczegółowe omawianie z dziećmi tematyki bezpiecznego poruszania się po drogach, zagrożeń i umiejętności zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych, a w szczególności na wytworzenie u dzieci przekonania, że policjantowi można i należy zaufać. {pagebreak] Dzięki temu, dzieci zdobywają obszerną wiedzę i przekonują się, że każdy policjant dba o ich bezpieczeństwo i jest przyjacielem, na którego mogą liczyć w trudnych dla siebie sytuacjach.

Aby przybliżyć jeszcze bardziej ten temat nauczycielki gr. B i 0C przy współpracy jednego z rodziców zorganizowały spotkanie z policjantami na terenie Komendy Powiatowej w Grajewie. Dzieci odbyły bardzo pouczającą rozmowę o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, odgadywały numery alarmowe do straży pożarnej, policji i pogotowia, oglądały akcesoria, które potrzebne są policjantowi w jego codziennej pracy – kajdanki, pałki, kamizelka kuloodporna, pistolet gazowy. Miały okazję z bliska przyjrzeć się pojazdom policyjnym, obserwować pokaz umiejętności psa patrolowo - tropiącego. Dużą atrakcją wycieczki okazał się pokaz sposobu zdejmowania odcisków palców z udziałem przedszkolaków, jak również gościnny pobyt w areszcie. Przed wyjściem z budynku komendy umęczone, aczkolwiek bardzo szczęśliwe dzieci zapowiedziały swoją wizytę za rok.
Ulicami Grajewa bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do przedszkola, by omówić i podsumować wycieczkę, a także przedstawić ją w sposób plastyczny, na rysunku. Mamy nadzieję, że cele wycieczki zostały osiągnięte, a dzień ten był pełen wrażeń i długo pozostanie w dziecięcej pamięci.
Bardzo dziękujemy tatusiowi Mateuszka Szymanowskiego z grupy B za zorganizowanie nam tak wspaniałej wycieczki, natomiast wszystkim pracownikom Powiatowej Komendy Policji za umożliwienie dzieciom wejścia na teren komendy, bardzo ciekawy przekaz informacji oraz za życzliwą i serdeczną atmosferę, która towarzyszyła nam podczas całej wycieczki


Anna Filipkowska PM nr 4

 

 

 


"Wszystkie dzieci nasze są" 09

 

Dzień Dziecka to radosne święto wszystkich milusińskich, obchodzone od ponad pół wieku, które na stałe wpisało się w kalendarz dni świątecznych. Jest to także dzień świętowania wszystkich przedszkolaków.

Specjalnie dla nich w naszym przedszkolu przygotowano różne atrakcje i konkursy. W salce gimnastycznej zgromadziliśmy dzieci ze wszystkich grup. Każda z nich miała do wykonania rozmaite zadania, które wymagały zręczności, sprytu i umiejętności logicznego myślenia. Poza tym maluchy bardzo chętnie brały udział w zawodach sportowych, które nagradzane były drobnymi upominkami. Na zakończenie imprezy każda z grup malowała plakat na temat: „Dzieci z całego świata", tym samym integrowała się z dziećmi innych narodowości, które również w tym dniu miały swoje święto.

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 


 

"Bezpieczne wakacje"

Wraz z rozwojem dziecka, jego samodzielności, musimy coraz bardziej wyposażać je w umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich, a jeśli już zaistnieją – w zdolności radzenia sobie z trudną sytuacją. Małe dzieci charakteryzuje brak przewidywania skutków podejmowanych działań, słaba kontrola własnych emocji i duże uzależnienie od grup rówieśniczych. W połączeniu z niewielkim doświadczeniem życiowym i wąskim zasobem technik radzenia sobie z różnego rodzaju problemami, stawia to dzieci w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia znacznie częściej niż osoby dorosłe. Konieczne jest, więc jak najwcześniejsze wyposażenie ich w nawyki unikania, zapobiegania i możliwie szybkiego pokonywania niebezpieczeństw.

W związku z tym 29 maja 2009 roku odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z policjantem – mł. asp. Krzysztofem Kasiakiem i pracownikami – Grażyną Rodzeń i Sylwią Długołęcką z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie oraz funkcjonariuszem Straży Miejskiej w Grajewie - Arturem Grodzik. Celem spotkania było ukazanie dzieciom, tego, w jaki sposób należy unikać zagrożeń i jak się zachować w sytuacjach niebezpiecznych w trakcie zbliżających się wakacji. Ponadto dzieci zapoznały się z zakresem działalności policji i straży miejskiej. Z zaciekawieniem porównywały wyposażenie i umundurowanie gości.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej wspólnej pracy – rodziców, przedszkola, policji i straży miejskiej dzieci zostały odpowiednio wyposażone w wiadomości przydatne do pokonywania trudnych i niebezpiecznych dla nich sytuacji i w pełni sił i zdrowia wrócą po wakacjach do przedszkola.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


"Wiosna na łące"

 

Dnia 26 maja w Miejskim Domu Kultury w Grajewie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Łąka wiosną”. Wszystkie grupy z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie.

Prace zostały wykonane różnymi technikami, jedne były malowane farbami, inne wydzierane i wylepiane plasteliną, pozostałe wyklejane orgiami z kółek i ozdabiane stemplami z ziemniaków. Komisja była zachwycona talentem dzieci i spośród wszystkich prac wybrała najlepsze. Wśród zwycięzców znaleźli się również nasi przedszkolacy. Oto oni:
Patryk Łoszewski – I miejsce
Roszkowska Dominka – II miejsce
Wierzbicka Natalia – II miejsce
Dominika Dawidowska – wyróżnienie
Wiktoria Kuliś – wyróżnienie
Wyróżnione dzieci otrzymały dyplomy i nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

Dzień Mamy i Taty

26 maja to najpiękniejszy dzień w roku - Dzień Matki. Dzień ten ustalono po to, aby przynajmniej raz w roku ludzie uprzytomnili sobie, a mamy odczuły, jak ważna jest ich rola w życiu człowieka i jak bardzo je kochamy.


Z tej okazji wszystkie grupy przedszkolaków gościły u siebie swoje kochane MAMY, a pięciolatki nawet TATUSIÓW. Były ciepłe wierszyki, zabawy integracyjne, inscenizacje, piosenki i dużo, dużo serdecznych słów – życzeń dla Mamy i Taty. „Domowe archiwa” wzbogaciły się o kolejne laurki. Nie jedna z nich chwytała za serce i wzruszała do łez, bo na zwykłej kartce niewprawiona jeszcze rączka wyrysowała kilka kwiatków oraz serduszek i drukowanymi literami napisała: „Kocham Cię” i podpisała swoim imieniem.
Niech wszystkie pociechy dobrze czują się w ramionach swoich rodziców, a RODZICE niech długo cieszą się zdrowiem i odpoczywają w towarzystwie grzecznych i uśmiechniętych dzieci.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

Mamo! Jesteś mi potrzebna

W niedzielę 24 maja 2009 r. dzieci z naszego przedszkola miały swoje 20 minut w uroczystości pt.: „Mamo, Tato – dla Ciebie ten koncert”. Impreza łączyła Święto Matki i Ojca z programem profilaktycznym pt.: „Mamo! Jesteś potrzebna!”.


Dzieci przedstawiły krótką część artystyczną, w której nie zabrakło pięknych słów przepełnionych miłością, wdzięcznością i troską o przyszłość swoich mam. Przedszkolaki znakomicie radziły sobie z lękiem i tremą przed tak licznie zgromadzoną widownią. Po występie, maluchy kolorowały laurki przeznaczone dla mam, które były jednocześnie częścią programu nakłaniającego je do częstszych badań lekarskich. Każde dziecko na ręce swojej mamy złożyło taką właśnie laurkę wraz z piękną różyczką.

Anna Filipkowska PM nr 4

 

 


 

Mamy I miejsce

W dniu 20 maja 2009 r. odbyły się eliminacje miejskie Konkursu Recytatorskiego dla Przedszkolaków „O złotą różdżkę Dobrej Wróżki” zorganizowanego przez Miejski Dom Kultury w Grajewie.

Nasze przedszkole reprezentowało siedmioro dzieci, które kilka dni wcześniej zostały wytypowane w wewnątrz przedszkolnych zmaganiach pod hasłem „Wierszyki znam i recytuję Wam”. Spośród 30 uczestników konkursu „O złotą różdżkę Dobrej Wróżki” nasz wychowanek Konrad Organek zajął I miejsce. Gratulujemy!

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

WIERSZYKI ZNAM I RECYTUJĘ WAM

Pod takim właśnie hasłem w czwartek 14 maja 2009 roku w naszym przedszkolu odbył się Konkurs Recytatorski. Do konkursu zgłosiło się 20 dzieci, a każde deklamowało inny znany mu utwór.

Największą popularnością cieszyły się wiersze Jana Brzechwy, takie jak: „Leń”, „Samochwała”, „Tańcowała igła z nitką”, „Żuk”, „Atrament”. Dzieci bezbłędnie recytowały wybrane utwory, a swoją interpretacją i gestykulacją podkreślały treść wiersza. Jury w składzie: dyrektor Regina Grabowska, Jadwiga Pieńczykowska, Marzenna Koniecko, Anna Filipkowska i Joanna Narolewska miało bardzo trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzców. Po naradzie wybrano 7 dzieci, które będą reprezentować nasze przedszkole na szczeblu miejskim Konkursu Recytatorskiego „O złotą różdżkę Dobrej Wróżki”. Laureatami zostali:
 Natalka Wierzbicka
 Alan Grabowski
 Konrad Organek
 Zuzia Pytel
 Natalka Zamojska
 Natalka Żebrowska
 Ewelina Kamińska
Jurorzy nagrodzili wszystkich uczestników konkursu okolicznościowymi dyplomami.


Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

Międzynarodowy Uliczny Bieg Wilka 2009

Miło nam poinformować,że wielu naszych wychowanków wzięło udział w XI Międzynarodowym Ulicznym Biegu Wilka 2009, zorganizowanym przez między innymi Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Grajewie.Wszyscy mali uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale oraz inne drobne upominki.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

"Mama, tata i ja" - eliminacje miejskie 09

Dnia 22 kwietnia 2009 roku ośmioro dzieci z naszego przedszkola wzięło udział w eliminacjach miejskich XVIII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej zorganizowanych przez Miejski Dom Kultury w Grajewie.

Dwoje spośród nich otrzymało tytuł laureata – Patrycja Bondarewicz i Natalka Zamojska oraz jedno zostało wyróżnione – Mateusz Szymanowski. Gratulujemy!

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

"Mama, tata i ja" - konkurs piosenki

Dnia 25 marca 2009 roku w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Grajewie odbyły się eliminacje wewnątrz-przedszkolne do XVII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków “Mama, tata i ja”

Dzieci bardzo chętnie zgłaszały się do zaśpiewania dowolnie wybranej przez siebie piosenki. Dla większości z nich był to pierwszy występ na scenie z mikrofonem i przed publicznością. Dlatego zaskoczyły wszystkich swoją odwagą i zdolnościami muzycznymi. Jury wyłoniło ośmioro dzieci, które będą reprezentowały nasze przedszkole w eliminacjach powiatowych. Wyłonionymi dziećmi są :
Zuzanna Matysiewicz
Julia Pieńczykowska
Patrycja Bondarewicz
Mateusz Szymanowski
Patrycja Kuzia
Edyta Rydzewska
Ewelina Gardocka
Natalka Zamojska

Życzymy powodzenia!

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

Żegnaj zimo!

"Zimo, Marzanno, kolorowa panno,
Zrób miejsce wiośnie, idź gdzie pieprz rośnie"!


Z takim okrzykiem dzieci z naszego przedszkola pożegnały długo goszczącą u nas zimę. Marzanna została wykonana przez przedszkolaków z bibuły i kolorowego papieru, a następnie spłonęła zapowiadając nadejście oczekiwanej przez wszystkich wiosny.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

Pasowanie na przedszkolaka

4 marca 2009 był szczególnym dniem dla dzieci 3 i 4 – letnich, które po okresie wielodniowych przygotowań po raz drugi wystąpiły publicznie. Wśród zaproszonych gości byli rodzice i bliscy dzieci oraz pani dyrektor. Okazją do takiego spotkania było Pasowanie Na Przedszkolaka oraz Nadanie Imienia Grupie „Pszczółki”.

Dzieci przed częścią oficjalną zaprezentowały krótką część artystyczną: wiersze, piosenki oraz hymn „Pszczółek”, a następnie uroczyście złożyły przysięgę. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor, a wychowawczynie – Joanna Narolewska i Marzenna Koniecko wręczyły dzieciom dyplomy i medale, które były dowodem na to, że maluchy stały się pełnoprawnymi przedstawicielami naszej społeczności przedszkolnej. Ciekawostką uroczystości było złożenie przysięgi również przez rodziców przedszkolaków. Wszystkim, którzy wspólnie z nami dzielili tą radość - dziękujemy.

Anna Filipkowska PM nr 4

 


 

Noworoczna choinka

Dnia 21 stycznia w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Grajewie miała miejsce tradycyjna uroczystość „Choinka noworoczna”.

Niezmiennie jak co roku na tej imprezie dzieci zaprezentowały się w bardzo pomysłowych i ciekawych przebraniach wykonanych przy pomocy rodziców. Maluchy ze wszystkich grup brały udział w zabawie tanecznej urozmaiconej różnymi konkursami i konkurencjami sprawnościowymi, które nagradzane były słodkim upominkiem.


Punktem kulminacyjnym były odwiedziny Mikołaja, który po upewnieniu się, czy dzieci przez ostatni rok były grzeczne i słuchały rodziców oraz pań w przedszkolu obdarzył wszystkich milusińskich prezentami. Mamy nadzieję, że Mikołaj nie zapomni o nas i za rok spotka się z nami ponownie.

Anna Filipkowska PM nr 4

pierwszapoprzednia12345678następnaostatnia
Strona 1 z 8